Wigierski Park Narodowy w pigułce

Wigierski Park Narodowy to trakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika przyrody, choć na jego terenie nie brak też atrakcji o krajoznawczym charakterze. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym parku?

Wigierski Park Narodowy w pigułce

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku, a jego głównym celem jest ochrona miejscowych jezior i ich wspaniałych ekosystemów. Najsłynniejszym jeziorem na terenie tego parku są Wigry, warto jednak pamiętać, że w sumie ochronie podlega tu ponad 40 akwenów. Park ten chroni jednocześnie wiele gatunków zwierząt, wśród których bardzo dobrze reprezentowane są ptaki. Tu, na skraju Puszczy Augustowskiej, czekają też na przyrodników takie skarby, jak liczne torfowiska oraz malownicza dolina Czarnej Hańczy.

Co warto tutaj zobaczyć?

Wycieczki po Wigierskim Parku Narodowym to idealna oferta i dla miłośników przyrody, i dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas w wyjątkowej scenerii. Nie brak tu również ciekawych zabytków, dzięki czemu obszar ten staje się kuszącym celem wypraw i dla miłośników historii. W jaki sposób można spędzić wolny czas na terenie tego parku?

Z pewnością warto postawić tu na spacery po ścieżkach dydaktycznych, dzięki którym można poszerzyć swą wiedzę na temat Suwalszczyzny i jej naturalnych bogactw. Warto też odwiedzić ośrodki edukacyjne tego parku, które znajdują w Krzywem oraz w Starym Folwarku. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tej części kraju jest też zabytek sakralny, który stał się wizytówką Wigierskiego Parku Narodowego. To klasztor Kamedułów w Wigrach, mogący się pochwalić m.in. dawnymi eremami zakonników oraz pięknym kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.