Szkoła policealna czy studia – co wybrać po szkole średniej?

Szkoła policealna czy studia - co wybrać po szkole średniej?

Szkoła policealna czy studia – co wybrać po szkole średniej?

Wybór pomiędzy szkołą policealną a studiami jest dla wielu skomplikowany. Każda z opcji ma swoje plusy. Czym kierować się przy wyborze drogi edukacyjnej po szkole średniej? Sprawdź w naszym artykule.

Dlaczego warto wybrać szkołę policealną?

Decyzja o tym, czy po ukończeniu szkoły średniej wybrać szkołę policealną czy studia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje osobiste cele, ambicje i preferencje. Jeśli celem jest szybkie uzyskanie dyplomu, szkoła policealna może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ zazwyczaj trwa ona krócej niż studia. 

Szkoła policealna to miejsce, w którym możesz uzyskać kwalifikacje, pozwalające pracować w zawodach medycznych, takich jak technik stomatolog, higienistka stomatologiczna, technik masażysta czy terapeuta zajęciowy. Są to specjalizacje, które są obecnie poszukiwane na rynku pracy. Sprawdź ofertę chociażby w tym miejscu: https://sigma.org.pl/oferta/szkoly-medyczne-publiczne

Szkoła dla dorosłych to nie tylko matura czy specjalistyczne kierunki zawodowe. To także szereg dobrze przygotowanych kursów, które mogą być przydatne w wybranej karierze. Kursy w zawodach: technik informatyk czy technik usług kosmetycznych pozwalają na robienie kariery zawodowej, dzięki której będziesz zarabiać spore pieniądze oraz masz możliwość dalszego rozwoju umiejętności na przykład na studiach. Zobacz, jak wygląda to   w miejscu, takim jak szkoła policealna Sigma.

Zastanawiasz się nad odpowiedzią na pytanie: Szkoła policealna czy studia? Dość istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są pieniądze, które jesteś w stanie wydać na edukację. 

Studia zazwyczaj są droższe od szkół policealnych, chociaż istnieją różne programy finansowania, które mogą pomóc w zmniejszeniu kosztów. Szkoły policealne oferują miesięczne opłaty i z reguły znajdują się w mniejszych miastach, co pozwala łatwiej łączyć naukę na przykład z pracą. Studia zaś w większości są dostępne w metropoliach.

Jakie są plusy studiowania?

Studia to doskonała okazja, by nauczyć się nowych umiejętności, zdobyć wiedzę, która będzie przydatna w przyszłym życiu zawodowym i osobistym. Jeśli chcesz zostać kardiochirurgiem, sędzią sądu czy notariuszem – to musisz ukończyć odpowiednie studia.

Dzięki studiom możesz zdobywać doświadczenie, poznać ludzi, którzy mogą stać się Twoimi przyjaciółmi na całe życie, a także wybrać kierunek, który pomoże ci wybrać odpowiednią ścieżkę kariery. Studia to także możliwość zdobycia dużej ilości informacji, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Studia pomagają w rozwijaniu kreatywności                          i wytrwałości.

W przypadku rozchwytywanych zawodów, takich jak psycholog czy informatyk warto pójść na studia, by zdobyć poszerzoną wiedzę. Ukończenie uczelni wyższej przyda się również        w momencie, w którym będziesz chciał uzyskać tytuł doktora bądź pozostać na uczelni jako wykładowca.

Pracodawcy również o wiele przychylniej spoglądają na kandydatów, którzy ukończyli kierunek na renomowanym uniwersytecie, bądź zdecydowali się na poszerzenie swojej edukacji o zajęcia policealne.  

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zalecamy zasięgnięcie porady specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać rozwiązanie odpowiednie dla Twoich potrzeb. Wybierz najlepsze centrum edukacji. Sigma oferuje szeroki wybór kierunków, wśród których znajdziesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Rozwijaj swoją wiedzę w zakresie interesującego Cię zawodu – na pewno nie pożałujesz decyzji!