System białych certyfikatów – co to takiego? Kto może otrzymać certyfikat?

Białe certyfikaty to w nomenklaturze prawnej nic innego, jak świadectwa charakterystyki energetycznej. Podstawą prawną, która pozwala na ustanowienie systemu świadectw efektywności energetycznej, jest wielu dobrze znana ustawa, mówiąca o efektywności energetycznej. To według niej, świadectwo potwierdza przedsięwzięcia, które mają na celu znaczną poprawę efektywności energetycznej. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jeśli dany przedsiębiorca, pewna jednostka sektora publicznego czy „zwykły” obywatel ma w planach inwestycję, której celem jest obniżenie zużycia energii, ma on możliwość starania się o wydanie tak zwanych białych certyfikatów.

Które inwestycje możemy uznać za służące poprawie naszej efektywności gospodarczej?

Z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie, które inwestycje zaliczają się do tych poprawiających naszą efektywność gospodarczą. W celu uniknięcia niedomówień, w ustawie została zawarta dokładna lista działań. Do najpopularniejszych przedsięwzięć możemy zaliczyć:

  • Remont czy przebudowę budynku;
  • Przeprowadzanie izolacji instalacji przemysłowej;
  • Wymianę lub modernizację oświetlenia;
  • Wymianę urządzeń, które wykorzystuje się w domowym użytku;
  • Wymianę instalacji czy sprzętu, jaki jest używany w procesach przemysłowych;
  • Odzysk energii.

W jakich wypadkach nie otrzymamy białego certyfikatu?

Nie ma co się oszukiwać, białe certyfikaty, a w zasadzie ich system, nakłada na nas określone ograniczenia, które mówią nam, w jakich wypadkach ich wydanie będzie po prostu niemożliwe. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji? Jedną z nich jest moment, gdy już wcześniej otrzymaliśmy premię w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku, gdy przyznanie świadectwa danej jednostce sprawi, że dopuszczalna wielkość pomocy publicznej zostanie przekroczona, otrzymanie certyfikatu także będzie niemożliwe.

Ile musi wynosić minimalna oszczędność energii, abyśmy mogli otrzymać certyfikat?

Bardzo ważnym zapiskiem w systemie świadectw energetycznej, jest wielu nieznana wcześniej jednostka energetyczna, która mówi nam o szacownej oszczędności energii. Jaka? Jest to tona oleju ekwiwalentnego, czyli nic innego jak równoważnik 1000 kilogramów ropy naftowej, której wartość opałowa wynosi 41 868 kJ/kg. Znajomość tej wielkości jest naprawdę istotna, gdyż w przypadku, gdy realizacja naszego przedsięwzięcia nie zmniejszy ilości wykorzystywanej energii o przynajmniej 10 ton oleju ekwiwalentnego, to możemy zapomnieć o aplikowaniu w celu otrzymania białych certyfikatów.

Audyt efektywności energetycznej

Koniecznym elementem, jeśli chcemy wnioskować o świadectwo efektywności energetycznej, jest realizacja tak zwanego audytu efektywności energetycznej. Jego wykonanie sprawi, że inwestor uzyska takie dane, jak analiza zużycia naszej energii czy też aktualny stan techniczny obiektu. Otrzyma on również dane odnoszące się do urządzeń technicznych czy instalacji budynku. Co więcej, raport z audytu efektywności energetycznej zawsze mysi być dodany, jako załącznik do naszego wniosku o otrzymanie białych certyfikatów.

fot: pixabay.com