Słuchawki dla studentów, sportowców i do domu – jakie wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słuchawek. Nie można orzec, które są najlepsze, każde bowiem spełniają inne kryteria i przydają się innym osobom. Przeczytaj o różnych rodzajach słuchawek i zadecyduj, które są odpowiednie dla Ciebie.

Przeznaczenie słuchawek i budowa – różnice

Pierwszy podział słuchawek można przeprowadzić w oparciu o budowę. Dawniej do wyrobu mieliśmy tylko słuchawki nauszne oraz douszne. Teraz wybór jest większy, ponieważ uwzględnia także modele dokanałowe – te słuchawki wkłada się do ucha, co lepiej wytłumia dźwięki z zewnątrz, a jednocześnie zajmuje niewiele miejsca. Ciekawą alternatywą są również słuchawki wokółuszne. Wizualnie przypominają modele nauszne, jednak różni je to, że nausznice otaczają małżowinę uszną, nie przygniatając jej. Są dzięki temu bardziej komfortowe, a także lepiej tłumią dźwięki z zewnątrz.

Wszystkie powyższe modele można podzielić dodatkowo na tradycyjne przewodowe oraz nowoczesne bezprzewodowe. Każde słuchawki mogą też mieć dodatkowe funkcje: mikrofon, panel do regulowania dźwięki, regulację kabla lub nauszników, możliwość złożenia ich itd.

Drugi podział przeprowadza się z uwagi na grupę docelową. W każdej grupie znajdują się różne modele słuchawek, ale o wspólnych cechach. Wyróżniamy tu m.in. słuchawki dla sportowców, graczy, audiofili, podróżników, pracowników call-center, do telefonu.

Idealne słuchawki dla sportowców

Słuchawki dla sportowców to urządzenia cieszące się od kilku lat wysoką popularnością. Rzesze osób podążają za trendem życia fit i próbują różnych sportów. Muzyka pomagają im się odłączyć od świata, skupić na sobie, poznać organizm i jego potrzeby.

Ponieważ słuchawki dla sportowców są stosowane w dużej mierze przez biegaczy, muszą być maksymalnie komfortowe i dobrze trzymać się głowy. Kable utrudniają wykonywanie ruchów, więc częściej niż tradycyjne słuchawki przewodowe sportowcy wybierają modele przez przewodowe, np. Bluetooth. Jeśli jednak mają wbudowany kabel, warto, by dało się go przypiąć klipsem do koszulki. Z uwagi na budowę świetnie sprawdzają się słuchawki douszne – zwłaszcza z uchwytem otaczającym ucho – ale również wokółuszne mają swoich zwolenników wśród sportowców, choć niekoniecznie biegaczy.

Uwaga! Słuchawki dla sportowców charakteryzują się wysoką izolacją akustyczną. Jeśli chcą je kupić biegacze lub rowerzyści, muszą zwrócić szczególną uwagę na specyfikację. Odizolowanie od dźwięków grozi niebezpieczeństwem na drodze – można nie usłyszeć nadjeżdżającego auta.

Słuchawki na studencką kieszeń

Najlepsze słuchawki dla studentów to modele dobre, a przy okazji tanie. Można je wybrać z tzn. modeli uniwersalnych. Takie urządzenia sprawdzają się w różnorodnych sytuacjach: będą nam towarzyszyć w drodze na i z uczelni, puścimy na nich materiał powtórkowy, a także posłuchamy muzyki w domu. W razie potrzeby można je podłączyć do smartfona. Dzięki nim w nocy obejrzymy film, by nie przeszkadzać śpiącemu współlokatorowi.

Słuchawki dla studenta oraz do domu to modele nauszne i wokółuszne – wygodne i możliwe do noszenia przez wiele godzin bez zmęczenia dla małżowiny. Dobrze, by miały regulację dźwięku. Jeśli został wbudowany w nie mikrofon, łatwiej będzie porozumieć się z drugą osobą przez Skype’a lub grać drużynowo w grę on-line. Warto pamiętać, by słuchawki takie miały wtyk typu jack, ponieważ taki występuje w większości urządzeń: laptopów, tabletów, smartfonów, mp4, mp3.