Rośliny kosmetyczne i substancje naturalne

Rośliny kosmetyczne w Polsce występują na różnorodnych terenach i w różnych miejscach. Można je spotkać na terenach bardzo mokrych oraz na terenach skrajnie suchych. Rośliny te wykorzystywane są w kosmetyce oraz przemyśle perfumeryjnym. Cenne substancje zawarte w roślinach wykorzystywane są do produkcji naturalnych i ekologicznych kosmetyków. Kosmetyki naturalne uważane są za bardziej bezpieczne dla organizmu od ich syntetycznych odpowiedników.

Rośliny kosmetyczne i substancje w nich zawarte

Parki, lasy, łąki, miedze i bezdroża porośnięte są roślinami, które wykorzystywane są w kosmetologii, przemyśle perfumeryjnym oraz ziołolecznictwie. Cenne substancje pozyskiwane z roślin kosmetycznych m. in. witaminy, mikro i makro minerały, aminokwasy, białka, fosfolipidy oraz naturalne konserwanty i antyoksydanty wykorzystywane są do produkcji kosmetyków naturalnych, oraz w ziołolecznictwie. Surowce pochodzenia naturalnego i wytwarzane z nich kosmetyki naturalne polecane są osobom o delikatnej, wrażliwej podatnej na różne podrażnienia skórze. Naturalne preparaty są lepiej tolerowane przez skórę skłonną do alergii i nadwrażliwą.

Rośliny kosmetyczne w Polsce uosabiają różne formy życiowe: krzewy, drzewa, liany, półpasożyty, hemikryptofity (rośliny naziemnopączkowe) oraz terofity (rośliny jednoroczne) to źródło cennych i naturalnych substancji. Niektóre z tych roślin np. skrzyp polny, chaber bławatek itp. uznawane są za chwasty i usuwane z przydomowych ogródków. Pośród roślin kosmetycznych wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym znajdują się też roślinny objęte ochroną – arnika górska, rokitnik zwyczajny, róża francuska itp. to rośliny objęte ochrona gatunkową. Ochrona ta ma zapewnić przetrwanie różnych gatunków i jest jedną z form ochrony przyrody. Zróżnicowana i bogata flora w Polsce oraz rosnące zainteresowanie naturalnymi preparatami skłania producentów do poszukiwania nowych surowców roślinnych do produkcji kosmetyków.

Postęp cywilizacyjny i wszechobecna chemia w kosmetykach, środkach czystości i żywności przyczyniają się do alergii, nadwrażliwości i podrażnień. Kosmetyki naturalne to delikatnie pielęgnujące preparaty kosmetyczne pozbawione chemii i środków konserwujących. Kosmetyki te są, bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci a krótki okres przydatności jest, gwarancją świeżości substancji w nich zawartych.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem mojelodzkie.pl