Portal „Rozwój dziecka” – karty pracy do druku

Karty pracy dla dzieci to pomoc edukacyjna na każdym etapie nauki. Przydają się już przedszkolakom i towarzyszą dzieciom aż do końca szkoły podstawowej, a często także w średniej. W czym tkwi ich sekret i gdzie szukać dobrych merytorycznie kart pracy? Podpowiadamy.

Dlaczego warto podsunąć dziecku karty pracy?

Mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnego dostępu do internetu, gier i aplikacji mobilnych, tradycyjna forma nauki, jaką jest wypełnianie kart pracy, powoli będzie odchodziła do lamusa. Tak się jednak nie stało, a karty pracy okazały się lepszą pomocą edukacyjną od rozwiązań mobilnych.

Dzięki kartom pracy dziecko:

– skupia się wyłącznie na jednej czynności – karty pracy pozbawione są wszelakich „rozpraszaczy”, o które łatwo w urządzeniach mobilnych,

– rozwija swoje kompetencje językowe i matematyczne. W przypadku młodszych dzieci karty pracy są doskonałym treningiem małej motoryki,

– mocniej angażuje się w naukę dzięki różnorodnym ćwiczeniom,

– utrwala zdobytą wiedzę poprzez wielokrotne wypełnianie kart pracy powiązanych tematycznie i merytorycznie,

– uczy się samodzielności, wypełnianie kart pracy nie wymaga obecności i pomocy rodziców lub nauczycieli,

– trenuje umiejętności poznawcze, takie jak logiczne myślenie, spostrzegawczość.

Ponadto warto zauważyć, że dzięki kartom pracy rodzice lub nauczyciele mają większe możliwości monitorowania postępów, jakie robi dziecko. To duże ułatwienie pozwalające ocenić, jakie umiejętności dziecko już nabyło, a w czym potrzebuje większego wsparcia. Dzięki temu łatwiej dopasować kolejne karty pracy do potrzeb i możliwości małego ucznia.

Gdzie szukać dobrych kart pracy?

Internet jest prawdziwą kopalnią skarbów, jeśli chodzi o karty pracy, niemniej wybór nie powinien opierać się na losowości. Nie wszystkie bowiem karty pracy cechuje tak samo dobre przygotowanie merytoryczne. Mówiąc wprost – nie każdy wydrukowany zestaw zadań zasługuje na miano karty pracy.

Wśród wielu dostępnych w internecie propozycji na wyróżnienie zasługują karty pracy, które można pobrać i wydrukować ze strony https://childdevelop.pl. Duża różnorodność tematyczna i wiekowa, przejrzyste rozplanowanie graficzne, zadania dopasowane do wieku i kompetencji dziecka to tylko niektóre z zalet. Generator zadań pozwala na przygotowanie wielu różnych zestawów z tego samego przedmiotu lub zakresu materiału, np. dodawania, odejmowania, ortografii, szybkiego czytania, języka angielskiego.