Ołówek – nie taki kruchy jak ci się wydaje

Ołówki – tradycyjne drewniane, w oprawie żywicznej oraz automatyczne. Każdy z nas z pewnością wielokrotnie korzystał przynajmniej z jednego z nich. Bardzo proste w budowie, a przy tym wszechstronne i różnorodne. Jak wybrać ten właściwy? Czym się sugerować podczas zakupu i na co zwracać uwagę? Jaki powinien być ołówek dla ucznia, a jaki dla artysty? Takich pytań jest z pewnością dużo więcej. Na część z nich postaramy się odpowiedzieć.

Ołówek – rodzaje, twardość, kolor

Najczęściej wykorzystujemy ołówek do pisania lub rysowania na papierze i drewnie. Wszystkie ołówki charakteryzują się czarnym lub szarym kolorem pisma. Za największą zaletę ołówków uważa się możliwość zmazania naniesionego z ich pomocą napisu.

Wbrew temu, czego moglibyśmy się spodziewać po samej nazwie, w środku ołówka wcale nie znajdziemy ołowiu, lecz grafit. Podczas dociskania ołówka do papieru, grafit ściera się i pozostawia na kartce cienką powierzchnię naszego pisma. Gdy zetrze się zbyt mocno, należy go naostrzyć przy pomocy temperówki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ołówka oferujących różną twardość i odcień koloru pisma. Warto wiedzieć, że im więcej grafitu w ołówku, tym jego kolor ciemniejszy. Jeżeli szukasz ołówka piszącego w jaśniejszym kolorze, wybierz taki z dużą ilością kaolinu.

Ze względu na zastosowanie, ołówki podzielić można na te do rysunku technicznego (twarde) oraz na miękkie, do rysunku artystycznego. Tzw. ołówki HB, czyli średnie najczęściej znajdują się w piórnikach szkolnych. Artystyczne ołówki z czystego grafitu są najbardziej miękkie i zupełnie czarne.

Produkcja ołówka przebiega etapami. W pierwszej fazie produkcji należy rozdrobnić grafit, wymieszać go z wodą i kaolinem i uformować pręty, które umieszczone będą w środku ołówka. Następnie z drewna należy wyciąć niewielkie listewki i wydrążyć w nich rowki. Tam właśnie znajdą się grafity. Ostatnia faza produkcji to cięcie na pojedyncze ołówki, malowanie i ewentualnie dodawanie gumki.

Ołówek – który będzie najlepszy dla ciebie?

Markowe ołówki klasyczne i automatyczne przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy na co dzień zajmują się szkicowaniem i tworzeniem grafik. Doceniają je jednak także osoby poszukujące po prostu dobrego narzędzia wysokiej jakości, które nigdy ich nie zawiedzie. Zarówno do pracy, do szkoły, jak i do domu ołówki takich marek jak Faber-Castell, Lamy, Kaweco, Sheaffer czy Koh-i-Noor są zawsze w czołówkach rankingów. Użytkownicy doceniają je za jakość wykonania, technologię klejenia grafitu, niską łamliwość oraz łatwe temperowanie. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia dbałości o środowisko.

Jeżeli Ty także szukasz niebanalnego ołówka, sprawdź ofertę sklepu internetowego TwojePioro.pl, w którym znajdziesz markowe narzędzia i akcesoria piśmiennicze najwyższej jakości.