O czym powinien pamiętać każdy młody kierowca

Otrzymałeś swoje prawo jazdy i niedawno kupiłeś samochód? Teraz jesteś już pełnoprawnym kierowcą, który może wyruszyć na podbój świata i planować dalekie wyjazdy. Jednak zanim siądziesz za kierownicą w swoją pierwszą daleką podróż sprawdź o czym warto pamiętać.
Ostrożnie z brawurą

Jazda samochodem powinna być przede wszystkim bezpieczna, by nie stanowić zagrożenie na drodze. Niestety statystyki policyjne wskazują, że co piąty wypadek drogowy jest spowodowanych przez osoby w wieku od 18 do 24 lat. Porównując tę liczbę do innych grup wiekowych okazuje się, że młodzi nie tylko są sprawcami największej ilości wypadków, lecz również znacznie częściej są one śmiertelne bo aż 57%.

Na tak tragiczne statystyki ma wpływ kilka czynników, są to przede wszystkim:

– brak doświadczenia – zdany egzamin, nie oznacza jeszcze, że jesteś już wytrawnym kierowcom, upłyną jeszcze długie lata zanim nabierzesz odpowiedniej wprawy i wyczucia za kierownicą i nie wolno o tym zapominać,
– zbyt szybka jazda – jedna z głównych przyczyn wielu tragicznych wypadków, szczególnie przy niesprzyjających warunkach pogodowych, kierowcy zapominają, że im szybciej jedzie tym droga hamowania bardziej się wydłuża,
– rozkojarzenie – rozmowy przez telefon, wysyłanie sms-ów a nawet przeglądanie portali społecznościowych, niestety częste błędy popełniane przez młodych, a przecież prowadzenie samochodu wymaga pełnej koncentracji i skupienia uwagi.


Kultura jazdy

By poruszać się po drogach sprawnie i płynnie, szczególnie w dużych miastach w godzinach szczytu niezbędna jest wysoka kultura jazdy. Co prawda nie uczą ani nie wymagają tego na egzaminach, jednak im więcej kierowców ją stosuje tym zdecydowanie poprawia się jakość jazdy. Niestety w naszym kraju coraz rzadziej o tym pamiętamy. A wielu kierowców zachowuje się jak by byli jedyni i najważniejsi na drodze, nie zwracając uwagi na innych uczestników ruchu, co również często prowadzi do wypadków i kolizji. O czym powinien pamiętać każdy kulturalny kierowa:

– używaj kierunkowskazów i informuj kierowców o swoich zamiarach zmiany kierunku jazdy,
– jazda na suwak – znacznie przyspiesza ruch i zmniejsza korki,
– nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, jeśli wiesz, że nie będziesz mógł z niego zjechać i nie blokować ruchu po zmianie świateł,
– nie blokuj lewego pasa, pamiętaj, służy on do wyprzedzania


Ubezpieczenie to podstawa

Choć dobre ubezpieczenie, nie pomoże Ci w czasie jazdy, jednak zdecydowanie ułatwi rozwiązywania problemów w sytuacji kiedy dojdzie do wypadku. Ze względu brak doświadczenie, OC dla młodych jest zawsze znacznie wyższe. Jednak w w bogatej ofercie przyszykowanej przez różne firmy ubezpieczeniowe na pewno znajdziesz odpowiednie produkt dla siebie. Warto również się zastanowić nad pakietem Assistance. W wersji podstawowej otrzymasz naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie, transport kierowcy, zapewnienie parkingu oraz pojazd zastępczy. W takim pakiecie oferta bezpłatna jest ograniczona np. co do ilości kilometrów, czy dni przy używaniu samochodu zastępczego. Im droższy i bardziej rozbudowany pakiet, tym więcej darmowych usług będzie wchodzić w jego zakres. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują same lub z rodziną.