Mazurskie atrakcje: Mamerki

Wycieczki po Mazurach to idealna propozycja dla tych, których fascynują historyczne zagadki. Jedną z tych atrakcji, których pasjonaci przeszłości nie mogą pominąć, są bunkry w Mamerkach. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Kwatera w Mamerkach przyciąga już samą swą lokalizacją. Tu, w odległości niespełna 20 km od słynnego Wilczego Szańca, w pobliżu jeziora Mamry i Kanału Mazurskiego, czeka na gości wyjątkowy kompleks pamiątek z czasów II wojny światowej. Prace nad stworzeniem tej kwatery zaczęły się na początku lat 40-tych XX wieku, a kierowanie nimi powierzono Organizacji Todt. Dzięki ciężkiej pracy około 2000 robotników, na terenie zajmującym 250 ha wzniesiono w dość krótkim czasie ponad 200 obiektów, takich jak: biura i domy, obiekty żelbetowe czy ciężkie schrony przeciwlotnicze. W maju i czerwcu 1941 roku do Mamerek sprowadzają się pierwsi mieszkańcy kompleksu: gen. płk Franz Halder oraz feldmarszałek Wałther von Brauchitsch (naczelny dowódca wojsk lądowych). W sumie na terenie kwatery w Mamerkach przebywało około 1500 osób, w tym ponad 40 generałów. Adolf Hitler odwiedził to miejsce trzy razy: dwukrotnie w 1941 roku oraz latem 1942 roku.

Kwatera w Mamerkach występowała pod ogólnym kryptonimem „Anna”. Jej teren ten został podzielony na trzy mniejsze strefy: „Fritz” (Fryderyk), „Quelle” (źródło) i.”Brigitten Stadt” (miasto Brygidy). Do najciekawszych obiektów, które można tutaj zobaczyć, zaliczają się takie budowle, jak: schron szefa Oddziału III Obce Armie Zachód (Fremde Heere West), ruiny domu gen. Wagnera (głównego Kwatermistrza Wojsk Lądowych), komendantura kwatery oraz dworzec kolejowy kwatery. Ciekawie prezentuje się też „Miasto Brygidy”, na terenie którego mieszkały kobiety zatrudnione w służbach pomocniczych OKH jako telegrafistki, obsługa dalekopisów, telefonistki lub sekretarki. Do dziś pozostałości tych budowli robią ogromne wrażenie na zwiedzających, a cały kompleks jest jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi Mazury mogą oczarować miłośników historii.