Kiedy warto rozpocząć naukę języków obcych?

Umiejętność posługiwania się językami obcymi jest szczególnie przydatna, gdyż przyszło nam żyć w kosmopolitycznym świecie. Nie tylko dzieci uczą się języków obcych, a kursy online organizowane w małych grupach to doskonałe rozwiązanie także dla dorosłych.

Nauka języka obcego jeszcze przed 3 rokiem życia

Nie ma wątpliwości, że umiejętność porozumiewania się językiem obcym ułatwia życie, znalezienie pracy czy porozumiewanie się na wakacjach. Z tego względu rodzice, którzy pragną zapewnić swoim pociechom wszystko, co najlepsze, zapisują je na kursy językowe. To doskonały pomysł pod warunkiem, że maluch ukończył już 3 lata. Jeśli nauka zacznie się szybciej, dziecko, zamiast poznać najpierw język polski, a dopiero później obcy, będzie miało mętlik w głowie. Wczesne rozpoczęcie nauki oznacza płynne mówienie w obcym języku i lokalny akcent. Jest to możliwe, dzięki rozmowom z nauczycielami pochodzącymi z obcych krajów. Taka nauka jest dostępna tylko w formie kursów online. Wejdź na stronę i zobacz zakładkę nowe kursy na al-andalus.pl

W jaki sposób powinna odbywać się nauka języka obcego?

Ucząc 3,4, 5-letnie dziecko trzeba przede wszystkim wprowadzić, jak najwięcej elementów zabawy. Nie ma sensu uczenia słówek czy tłumaczenia skomplikowanych zasad gramatyki. W taki sposób maluch bardzo szybko zniechęca się do nauki. Jeśli dziecko słyszy język obcy, jest on wprowadzony jako element zabawy, rozmowy, nie skupia się na tym, w jakim czasie czy formie trzeba sformułować wypowiedź. Poprzez słuchanie i powtarzanie szybko i sprawnie opanowuje obcy język do perfekcji.

Sens wypowiedzi jest rozumiany poprzez kontekst sytuacyjny, nie ma więc mowy o uczeniu się na pamięć definicji czy formułek. Bardzo ważna jest cierpliwość, gdyż niektóre dzieci potrzebują dużo czasu do nauki, a inne bardzo szybko wychwytują słówka i zaczynają się nimi posługiwać. Nawet się nie zorientujesz, kiedy Twoja pociecha, zamiast wypowiadać kolory po polsku, zacznie posługiwać się językiem obcym.

W trakcie rozmowy z nauczycielem sens wypowiedzi jest rozumiany poprzez wykorzystanie kontekstu sytuacyjnego, obrazków, gier czy innych sprawdzonych metod. Po wypowiedzeniu każdego słowa kilkadziesiąt, a może kilkaset razy zostanie ono wyryte w pamięci tak głęboko, że maluch zapamięta je do końca życia. Ważna jest także skrupulatność rodziców, którzy mogą wprowadzać pojedyncze słowa do codziennego życia.

W przypadku osób dorosłych nauka języka powinna odbywać się z wykorzystaniem native speakerów, czyli osób, które nie posługują się naszą ojczystą mową, stąd rozmowy w trakcie kursu odbywają się tylko w obcym języku. Taki wybór motywuje i poniekąd zmusza do mówienia po angielsku, francusku czy chińsku, gdyż polskie słowa nie zostają zrozumiane przez rozmówcę. To najlepszy sposób nauki. Już po upływie kilku miesięcy niepewne dukanie słówek zmieni się w płynną wypowiedzieć, a po roku i odpowiednim zaangażowaniu można liczyć na swobodne rozmowy.

Czy można uczyć się więcej niż jednego języka?

Nie ma przeciwwskazań, żeby maluch uczył się dwój języków, pod warunkiem, że nie jest to dla niego zbyt trudne i wykazuje ku temu zapał. Oznacza to, że granie w gry po angielsku i czytanie książek w tym języku może być połączone z oglądaniem bajek po włosku czy w innym języku.

Dla dorosłych taka forma nauki nie sprawdza się, gdyż mózg nie jest w stanie przyswoić tylu informacji, zasad i słów. Oba języki będą stosowane zamiennie, wymieszają się, a kursy nie przyniosą optymalnych rezultatów.