Jęczmień w oku – jak sobie z nim skutecznie poradzić?

Nazwa grudkowego ropnia pojawiającej się na oku z tego względu nazywana jest jęczmieniem, że przypomina swoim wyglądem niewielkie ziarno zboża. W praktyce, jęczmień na oku nie tylko nie wygląda dobrze, ale też jest dla chorego bardzo bolesny. Dlatego też najlepiej reagować od razu, jak tylko zauważymy chociażby delikatne zgrubienie w okolicy powiek oraz rzęs.

Czym jest i jak powstaje jęczmień w oku?

Jęczmień jest zapaleniem gruczołów powiekowych – jednego lub też kilku. Rzadziej pojawia się zapalenie, które dotyczy gruczołów tarczkowych i jest nazywane jęczmieniem wewnętrznym, który można usunąć jedynie chirurgicznie.

W przypadku typowego jęczmienia, zapalenie jest spowodowane infekcją oka powodowaną przez bakterie z rodziny gronkowców. Infekcja objawia się lekką bolesnością fragmentu powieki oraz zaczerwienieniem, które sukcesywnie się powiększa i rośnie. W momencie, kiedy pojawi się już charakterystyczna gulka, może pojawić się też łzawienie oka, wrażliwość na światło, a także wydzielina ropna spływająca wzdłuż rzęs. Jęczmień w oku zazwyczaj powoduje dużą bolesność i trudno jest go zlekceważyć.

Jęczmień może wytworzyć się w konsekwencji jakiegokolwiek zabrudzenia oka. Wystarczy, że mamy brudne dłonie i potrzemy nimi oko. Jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna pojawiania się jęczmienia. Tarcie, przecieranie, dotykanie oczu zabrudzonymi rękami może spowodować zainfekowanie oka bakteriami. Powodem powstawania tego schorzenia może być też duże stężenie dymu papierosowego. Często, infekcja może się też rozwinąć przy używaniu źle dobranych kosmetyków stosowanych na okolice oczu oraz do demakijażu. Ewentualnie, powodem powstania jęczmienia mogą też być opary różnego rodzaju substancji chemicznych.

Leczenie jęczmienia w oku

Zazwyczaj, w momencie, kiedy pojawia się problem, naszym pierwszym odruchem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Bezsprzecznie, jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż skuteczną drogą leczenia jęczmienia w oku jest zastosowanie preparatów z antybiotykiem, które będą w stanie zwalczyć bakterie. To mogą być krople lub też preparat w postaci maści. Niestety, takiego produktu nie uda się nam kupić bez recepty, z tego też względu wizyta w gabinecie lekarskim jest konieczna. Warto rozważyć również bezpośrednią wizytę u dobrego okulisty np. tutaj https://cmp.med.pl/zakres-uslug/konsultacje-lekarskie/okulistyka/ – taka konsultacja da nam pewność, że podjęte leczenie przyniesie pozytywne i oczekiwane skutki.

Zdecydowanie najgorszą strategią jest samodzielne wyciskanie jęczmienia. Można dojść do wniosku, że skoro jest to pewien rodzaj ropienia, jak ropnie w innych miejscach tak i ten może zostać wyciśnięty. Warto jednak powstrzymać się od takiego działania, gdyż okolice oka są bardzo delikatne. Jeśli pozostawimy jęczmień samemu sobie, w końcu w momencie, kiedy stanie się dojrzały, będzie duży i lekko żółty na końcu – sam pęknie rozlewając ropę albo też zacznie przysychać. Z pewnością jednak będzie to bardziej bolesne i zajmie dłużej niż leczenie z pomocą antybiotyków do stosowania miejscowego.

Popularne jest też wykorzystanie różnego rodzaju sposobów domowych. Nie są one szkodliwe, ale można spierać się co do ich skuteczności. Z pewnością można je wypróbować w momencie, kiedy chcemy zahamować proces wytwarzania się jęczmienia, jeśli jednak jest on już w zaawansowanym stadium – lepiej sięgnąć po coś skuteczniejszego. Do popularnych domowych sposobów między innymi należy pocieranie powieki zdezynfekowaną, złotą obrączką. Stosowane są także okłady z ugotowanego na twardo jajka lub też z zielonej herbaty parzonej w saszetkach. Pomocne mogą być też kompresy ziołowe. W tym przypadku sprawdzi się rumianek, ziele świetlika, nagietek, liście malin, a także natka pietruszki.