Jakie zajęcia dodatkowe można organizować w przedszkolu?

Jakie zajęcia dodatkowe można organizować w przedszkolu?

Zajęcia dodatkowe stają się normą w coraz większej części placówek edukacyjnych. Przyjmują one różne formy w zależności od wieku i stopnia rozwoju podopiecznych. W wielu przedszkolach organizuje się niestandardowe lekcje i pokazy, które są świetnym sposobem na przekazanie wiedzy, a jednocześnie zapewniają dzieciom dużo rozrywki. Sprawdź, jakie zajęcia dodatkowe są warte uwagi.

Obowiązkowe zajęcia w przedszkolach – czym się cechują?

Oferta lekcji prowadzonych w przedszkolach różni się w zależności od placówki. Istnieją jednak tzw. zajęcia dodatkowe podstawowe, które są zawsze takie same. Na te lekcje muszą uczęszczać wszystkie dzieci, ponieważ są one obowiązkowe i bezpłatne. W podstawie znajdują się zazwyczaj:

  • rytmika – są to zajęcia muzyczno-ruchowe, mające na celu rozwój dzieci poprzez ruch, śpiew oraz improwizację,
  • gimnastyka rozwojowa – zapewnia harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawę sprawności ruchowej,
  • język angielski – jest to zazwyczaj poznawanie języka obcego poprzez zabawę, śpiewanie piosenek i słuchanie opowiadań.

Uczęszczanie na tego typu zajęcia jest bardzo ważne dla maluchów. Zróżnicowane lekcje sprawiają, że dziecko rozwija się zarówno umysłowo, jak i ruchowo.

Jakie zajęcia dodatkowe warto wprowadzić do przedszkola?

Coraz częściej przedszkola zapraszają osoby z zewnątrz, które potrafią przekazać wiedzę w niecodzienny sposób. Doświadczeni profesjonaliści prowadzą różnego typu zajęcia. Nieobowiązkowe lekcje tego typu zainteresują większość maluchów i będą świetną formą spędzania wolnego czasu. Mogą to być m.in.:

  • zajęcia naukowe – poznawanie podstaw fizyki i chemii będzie bardzo ciekawe dla młodych umysłów; dzieci mogą nawet przeprowadzać proste eksperymenty samodzielnie,
  • zajęcia teatralne – nauka pokazywania uczuć, stanów i emocji wpływa bardzo pozytywnie na rozwój maluchów,
  • religia lub etyka – podstawy religii i wartości moralnych odgrywają istotną rolę w dorastaniu,
  • zajęcia kulinarne – przygotowywanie nieskomplikowanych potraw zachęca do gotowania i próbowania nowych rzeczy,
  • zajęcia plastyczne – podczas nich dzieci poznają różne rodzaje sztuki, a także rozwijają wyobraźnię i kreatywność,
  • taniec – różne układy kształtują poczucie rytmu i uwrażliwiają słuch.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci wykorzystują ich naturalną ciekawość do świata i uczą wielu nowych umiejętności. Pomagają rozbudzić twórcze myślenie i wyobraźnię.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach – jakie przynoszą korzyści?

Nieobowiązkowe lekcje mają przede wszystkim wspomagać rozwój dzieci, jednak przy okazji wpływają też bardzo pozytywnie na wizerunek przedszkola. Organizacja zajęć, które nie wchodzą w podstawę, to świetna reklama dla placówki. Bogata oferta dodatkowych aktywności i lekcji może przekonać rodziców do zapisania swojej pociechy. Im więcej zajęć, tym większe prawdopodobieństwo, że maluch znajdzie coś, co go zainteresuje.

Organizacja zajęć dodatkowych – na co zwrócić uwagę?

Zarówno rodzice, jak i opiekunowie w przedszkolu powinni pamiętać, że dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Dlatego na początku przygody z wczesną edukacją lepiej odpuścić zajęcia dodatkowe. Koniecznie trzeba też rozsądnie zarządzać planem dnia malucha. Lekcje nie mogą odbywać się kosztem czasu spędzanego z rodziną.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu mają być przede wszystkim dobrą zabawą i przyjemnością. Dlatego nie warto naciskać na dziecko. Śpiewanie piosenek czy nauka choreografii mogą być męczące. Jeśli maluch nie jest gotowy na tak aktywne spędzanie czasu, może się w przyszłości tylko zniechęcić. Dobrym pomysłem jest więc wybranie zajęć razem z dzieckiem. W ten sposób lekcje będą zgodne z jego zainteresowaniami.