Dla każdego maturzysty jedną z najważniejszych życiowych decyzji jest wybór studiów. Co wybrać – tryb stacjonarny czy niestacjonarny? Studia pierwszego stopnia czy jednolite? Przyszli studenci powinni wziąć pod uwagę to, jakie szkolne przedmioty lubią najbardziej, za co byli chwaleni przez nauczycieli, czy posiadają umysł ścisły czy humanistyczny. Powinni szczerze zapytać siebie samych, co jest ich prawdziwą pasją, co chcieliby robić w przyszłości i, przede wszystkim, co podpowiada im intuicja. Ona nigdy nie zawodzi. Warto pamiętać, że rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Bez ukończenia niektórych kierunków studiów, podjęcie pracy nie jest możliwe. Wielu studentów chce studiować na takim kierunku, po którym łatwo będzie im znaleźć pracę – to często priorytet.
Wybierając studia
Podczas szukania idealnych kandydatów do pracy, rekruterzy częściej stawiają na absolwentów studiów niż na osoby bez wyższego wykształcenia. Istotne jest również to, czy kandydat ma praktyczną wiedzę, doświadczenie zawodowe i specjalistyczne umiejętności.
By wybrać studia odpowiednie dla siebie, warto skupić się na swoich zainteresowaniach i celach na przyszłość. Wybór studiów to ważna decyzja – nie można podejmować jej impulsywnie, za namową rodziny lub znajomych. Zanim jednak dokonasz wyboru, koniecznie sprawdź, jak wygląda rekrutacja na poszczególnych uczelniach.
alt=”wybór kierunku studiów”
Rekrutacja na poszczególnych uczelniach – sprawdź jak wygląda
Rekrutacja na studia może wyglądać inaczej w zależności od uczelni. Dla niektórych studentów czas i przebieg rekrutacji może być wyznacznikiem tego, jakie studia wybrać. Rekrutację na wybrane studia można rozpocząć zaraz po tym, gdy otrzyma się informacje związane z maturą.
Kontakt z uczelnią można nawiązać poprzez rejestrację – należy zarejestrować się na stronie internetowej wybranej uczelni, wypełnić kwestionariusz osobowy, podać wyniki matury i, oczywiście, wybrać kierunek studiów. Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty rekrutacyjnej. Później wystarczy sprawdzić wyniki rekrutacji i, w przypadku zakwalifikowania się na studia, dostarczyć dokumenty na uczelnie.
Co jeśli rekrutacja już się rozpoczęła, a ty wciąż nie zdecydowałeś, jakie studia wybrać?
Najpopularniejsze kierunki studiów w 2021
Jeśli wciąż nie wiesz na jaki kierunek się zdecydować, być może zestawienie najczęściej wybieranych kierunków pomoże ci znaleźć ten najlepszy dla ciebie. Możliwości jest wiele – istnieją kierunki techniczne, prawnicze, ekonomiczne, przyrodnicze itd. Obecnie największą popularnością cieszą się kierunki takie jak informatyka, psychologia, zarządzenie, prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość oraz pedagogika.
Większość z tych kierunków znajduje się w ofercie edukacyjnej Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Warto sprawdzić ofertę na stronie internetowej uczelni. W dzisiejszych czasach jest najważniejszym źródłem informacji i równie istotną platformą komunikacji. Co więcej, także na portalu internetowym www.otouczelnie.pl odwiedzający znajdują najnowsze informacje na temat uczelni i kierunków studiów.
Informatyka
Jednym z najbardziej przyszłościowych kierunków jest informatyka w Warszawie. Jest to kierunek potrzebny, ponieważ technologie informacyjne są wykorzystywane na co dzień, w pracy, w przemyśle, niemalże wszędzie. Prowadzenie biznesów i sprzedaż coraz częściej odbywają się wirtualnie, ogromna część aktywności jest przeniesiona do Internetu.
2021 rok – nowa rzeczywistość
Internet w dzisiejszych czasach jest miejscem, w którym poszerza się wiedzę i zdobywa nowe umiejętności. Dietetycy kliniczni udzielają konsultacji online. W Internecie odbywają się streamingi zajęć jogi, do których każdy może wykupić dostęp. 2021 rok to czas, w którym trzeba szybko adaptować się do nowych realiów.
Zapotrzebowanie na usługi informatyczne
Warto studiować na kierunku informatyka z powodu zwiększonego zapotrzebowania na usługi informatyczne. Osoby z wykształceniem informatycznym są na rynku pracy potrzebne jak nigdy dotąd. Między innymi po to, by pomagać przedsiębiorcom tworzyć strony internetowe.
Zainteresowania potencjalnego informatyka
Studia pierwszego stopnia na kierunku informatyka będą idealne osób, które są zainteresowane projektowaniem stron internetowych i usług WWW, technologią Internetu, językami programowania, projektowaniem i analizowaniem systemów informatycznych oraz wykorzystywaniem baz danych w systemach informacyjnych.
Kompetencje cyfrowe są obecnie bardzo pożądane na rynku pracy. Jeśli chcesz studiować na kierunku informatyka, powinieneś wybrać Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie. Studia te trwają 3,5 roku, a student uzyskuje tytuł inżyniera. Warto wybrać kierunek informatyczny, ponieważ po studiach pojawiają się oferty pracy, praktyk i staży – osoby pracujące na stanowiskach IT mogą pochwalić się wysokimi zarobkami.
Finanse i rachunkowość
Najpopularniejsze kierunki ułatwiające karierę w finansach to nie tylko tytułowe finanse i rachunkowo ale też ekonomia, ekonometria, zarządzanie, biznes i finanse, matematyka, prawo gospodarcze i podatkowe oraz kierunek menedżerski. Studiowanie na kierunkach związanych z finansami pozwala przede wszystkim na udoskonalanie swoich matematycznych umiejętności. W trakcie studiów student poszerza też swoją wiedzę z ekonomii i szlifuje języki obce. Może później przebierać w ofertach pracy, praktyk, by finalnie znaleźć dobrze płatną pracę.
Absolwent studiów I i II stopnia ma możliwość budowania ścieżki kariery zawodowej nawet w największych firmach pracując w zawodzie księgowego, fakturzysty, czy też specjalisty do spraw rachunkowości zarządczej.
Zarządzanie
Jeśli jesteś na etapie poszukiwania interesującego kierunku studiów – zastanów się nad zarządzaniem. Ten kierunek odpowiada na pytania związane między innymi z działalnościami gospodarczymi i kierowaniem zespołem ludzi. Dzięki temu kierunkowi, studenci potrafią wprowadzać pojawiające się nowe koncepcje zarządzania. Są otwarci na zmiany i unowocześnianie standardów oraz poprawianie efektywności i jakości firm.
Studenci zdobywają wiedzę na temat zarządzania całymi organizacjami, a także ich elementami takimi jak zarządzanie pracownikami, marketingiem, finansami i informacjami. Studia na kierunku zarządzanie są realizowane zarówno w ramach pierwszego jak i drugiego stopnia.
Psychologia
Ten kierunek studiów nigdy nie wychodzi z mody. Wykształceni psychologowie zawsze będą potrzebni osobom, które potrzebują pomocy. Na studiach psychologicznych student uczy się, jak rozpoznawać społeczne i indywidualne problemy psychologiczne. Podczas zajęć dowiaduje się, w jaki sposób planować interwencję i nieść pomoc, zachowując przy tym zdrowy dystans. Możliwa jest nauka o psychologii na studiach jednolitych magisterskich w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.
Prawo
Prawo nie traci na popularności. Zawsze zdobywa wysokie miejsca w rankingach na najczęściej wybierane kierunki. Jest to kierunek wymagający, jednak warty zachodu. Wiąże się z nim wiele perspektyw zawodowych, takich jak chociażby zatrudnienie w wymiarze sprawiedliwości – w sądownictwie czy prokuraturze. Możliwa jest też praca w strukturach gospodarki zawodowej, w organach administracji samorządowej i rządowej, a także w strukturach socjalnych i społecznych. To wszystko (i wiele więcej) jest możliwe po ukończeniu studiów prawniczych, trwających dziesięć semestrów.
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Jest to idealny kierunek dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą z dziećmi, lubią dzieci i interesują się psychologią oraz socjologią. Kierunek ten przygotowuje do wykonywania zawodu nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i przedszkola, ale także do pracy w poradniach specjalistycznych, świetlicach środowiskowych i domach dziecka. Zawsze będzie istniało zapotrzebowanie na wykwalifikowanych, empatycznych i profesjonalnych nauczycieli, dlatego kierunek jest tak często wybierany.