Jak wybrać najlepsze rękawice bokserskie?

Trenując boks, prędzej czy później naszym przeciwnikiem stanie się worek treningowy. Może to się wydać dziwne, ale przeciwnik ten, jeśli się odpowiednio nie przygotujemy, może zrobić nam krzywdę. Dlatego tak ważne przed rozpoczęciem treningu jest założenie rękawic bokserskich. Dziś zastanowimy się na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tego typu sprzętu.

Rękawice rękawicom nierówne

Rękawice bokserskie możemy kupić praktycznie wszędzie. Asortyment tego tylu znaleźć można nie tylko w stacjonarnych i internetowych sklepach sportowych. Sprzęt ten pojawia się również coraz częściej w sklepach zabawkowych, czy nawet dyskontach spożywczych. Piękna czerwień czy malowanie w amerykańską flagę wyglądają ładnie, a same rękawice prezentują się okazale, problem w tym, że jeśli chcemy by nasze dziecko boksowało coś więcej niż tylko dmuchany worek treningowy lepiej odpuścić sobie tego typu sprzęt.
Wszystko dlatego, że nieprofesjonalny sprzęt może nie zapewnić nam wystarczającej ochrony, a jego używanie, paradoksalnie jest w stanie doprowadzić do kontuzji większych niż podczas treningu bez rękawic.

Co dają rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie zostały wprowadzone do użytku z kilku powodów. Pierwszym z nich była ochrona zdrowia i życia samych pięściarzy. Przednia część rękawicy miała tłumić i rozkładać siłę uderzenia, tak by chronić ciało uderzanego zawodnika przed poważnymi urazami. Niemniej jednak bardzo szybko rękawice bokserskie zaczęły osłaniać też dłonie pięściarza. Odpowiednio usztywniona budowa chroniła palce, chrząstki oraz nadgarstek przed ewentualną kontuzją, pochłaniają i rozkładają siłę uderzenia.

Jak wybrać rękawice bokserskie

Po pierwsze rękawice bokserskie należy kupować w sklepach sportowych. Tylko tam możemy mieć pewność, że kupujemy niezbędny sprzęt do ćwiczeń, a nie ładnie wygalającą zabawkę. Ponadto musimy zadać sobie pytanie co chcemy trenować. Na rynku istnieje bowiem wiele rodzajów rękawic bokserskich różniących się swoim przeznaczeniem. Wśród nich można wyróżnić między innymi:

 • Klasyczne rękawice bokserskie
  Ten typ posiada owalną, bulwiastą budowę. Pod którą kryje się gruba warstwa amortyzująca. Są to najbardziej rozpowszechnione i rozpoznawalne rękawice. Nadają się doskonale do walk, sparingów jak i treningu.
 • Rękawice do Muay Thai
  Rękawice do boksu tajskiego przypominają nieco rękawice treningowe. Ich spłaszczony kształt wynika w dużej mierze ze specyfiki boksu tajskiego który pozwala na chwytanie za głowę i ściąganie jej w dół czy walkę w klinczu.
 • Rękawice przyrządowe
  Posiadają spłaszczony front połączony z grubą warstwą amortyzującą. Charakteryzują się większą swobodą. Ten typ rękawic nadaje się do treningu np. walki w klinczu oraz doskonale sprawdzi się przy ćwiczeniu serii szybkich dokładnych ciosów, np. z wykorzystaniem refleksówki.
 • Rękawice MMA
  One również zaliczają się do rodziny rękawic bokserskich. Posiadają odkryte palce, a czasem nawet całe wnętrze dłoni, pozwalając tym samym na maksymalny zakres ruchów. Część ochrono, amortyzująca jest tutaj zminimalizowana.

Wybór odpowiedniego typu rękawic powinien być podyktowany uprawianym przez nas sportem a nie wyglądem czy modą. O ile jeszcze klasyczne rękawice bokserskie podczas treningu z workiem bokserskim można zastąpić rękawicami treningowymi, to np. wykorzystanie modelu MMA do klasycznych walk bokserskich może okazać się bardzo nieprzyjemne w skutkach.
My, by nie przedłużać tekstu w nieskończoność, skupimy się głównie na klasycznych rękawicach bokserskich.

Rozmiar rękawic bokserskich

Kolejną rzeczą związaną z wyborem rękawic bokserskich jest ich rozmiar-wielkość, a co za tym idzie waga. Dobierając rękawice można kierować się przelicznikiem mówiącym, iż dla pięściarza o wadze 60km powinien korzystać z 8 uncjowych modeli, 80 kilowy z 12 uncjowych a 100kg z 16 uncjowych. Tyle teorii. Dużo zależy bowiem od samych preferencji ćwiczącego, większa waga i rozmiar to większy wysiłek, ale i większe rękawice, co przekłada się na lepszą ochronne i łatwiejszy blok. Mniejsze, lżejsze rękawice pozwalają zaś skupić się na szybkości zawodnika.