Jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne dziecka?

Jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne dziecka?

Dzieci szybko się nudzą, szukają zajęcia, które najczęściej po chwili chcą zmienić na inne. To normalne w procesie rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby niezależnie od wieku zabawy nie służyły tylko zabijaniu nudy, ale także pozytywnie wpływały na rozwój Twojej pociechy. Są i takie, które nie tylko rozwiną w nim kreatywność i zdolności manualne, ale także pomogą w zacieśnianiu relacji z rodzicem.

Wspólna zabawa z rodzicem

To, o czym marzyliśmy jako dzieci, dziś nasze pociechy mają na wyciągnięcie ręki. Mają nawet to, o czym nam się wówczas nie śniło – smartfony, powszechny dostęp do szybkiego internetu. Jako rodzice chcemy zapewnić naszym latoroślom wszystko, o czym marzą, a przy okazji w tym pędzie brakuje nam czasu, by spędzić go na wspólnych, kreatywnych zabawach.

Przypomnij sobie, co robiliście wspólnie ze swoimi rodzicami. Może było to wspólne sprzątanie i gotowanie, układanie puzzli lub prace w ogrodzie? A może mieliście jakieś rodzinne zwyczaje – wspólne wyjście na lody w każdą niedzielę lub mecz lokalnej drużyny? A teraz pomyśl, czym interesuje się Twoje dziecko i Ty, co moglibyście robić razem. Sposobów na wspólne spędzenie czasu, a przy tym zagospodarowanie go zajęciem, które rozwija dzieci, jest naprawdę wiele.

Kreatywne i rozwijające zajęcia dla rodziców i dzieci

Zabawy w kuchni

Pierwszy z pomysłów będzie idealny zarówno dla mniejszych dzieci, jak i dla nastolatków. Maluchom pokaże świat struktur, nowych zapachów, smaków, a te starsze będą mogły uruchomić kreatywność i zyskać nieco samodzielności w kuchni. Chodzi oczywiście o wspólne gotowanie. Tutaj możliwości jest nieskończenie wiele. Pierwsza z nich to wspólne przygotowanie ciasteczek i ozdabianie ich. Małe dzieci będą zachwycone możliwością gniecenia ciasta, wykrawania wzorów i zabawy lukrem. Starsze pociechy z pewnością przekona możliwość pięknego udekorowania ciastek, zrobienia w kuchni planu zdjęciowego i wykonania sesji fotografii kulinarnej do social mediów. Inne pomysły na wspólny czas w kuchni to możliwość przygotowania owocowych lub warzywnych szaszłyków na podwieczorek lub nauka łączenia smaków poprzez tworzenie kolorowej sałatki czy barwnych kanapek.

Drewniane modele i puzzle 3D

Kolejna propozycja sprawdzi się w przypadku dzieci powyżej 5 roku życia. To drewniane modele i puzzle 3D. Modelarstwo cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a wzorów modeli i przestrzennych puzzli jest tak dużo, że z łatwością wybierzesz wzory, które będą odpowiadały zainteresowaniom Twojej pociechy. W sklepach internetowych i serwisach z ofertami, jak np. Allegro, znajdziesz puzzle 3D i modele przedstawiające postaci z bajek, zwierzęta, mapy i globusy, pojazdy, statki i samoloty, sprzęt i pojazdy wojskowe czy znane budowle. Podczas wspólnego klejenia modelu dziecko rozwija swoje zdolności manualne, ale ćwiczy też cierpliwość i dokładność. Waszym wspólnym trofeum, które będzie przypominało o spędzonym razem czasie, jest gotowy model ustawiony na półce. Kto wie, może za jakiś czas kupicie witrynę, w której będziecie ustawiać wspólnie złożone modele i konstrukcje z puzzli.

Haft diamentowy lub mozaika diamentowa

Nowatorski i bardzo kreatywny sposób na spędzanie czasu to mozaika diamentowa. Zwana jest także malowaniem diamentami lub haftem diamentowym i polega na tworzeniu obraz poprzez wyklejanie gotowego wzoru małymi, różnokolorowymi diamencikami. Dostępne wzory łatwo można dostosować do wieku dziecka. Dostępne są zarówno postaci z bajek, krajobrazy i zwierzęta, znane miejsca na świecie, ludzie czy kwiaty. Szablony można łatwo kupić w sieci i na popularnych portalach z ofertami, np. na Allegro. Potem szablon pokrywa się klejem i wypełnia malutkimi diamencikami akrylowymi. Po wypełnieniu obrazu szablon nie jest widoczny, a wspólnie przygotowane dzieło można powiesić na ścianie.

Wspólne przygotowanie mozaiki diamentowej to uspokajające i relaksujące zajęcie, które uczy precyzji i rozwija zdolności manualne oraz kreatywność dzieci. Z uwagi na małe elementy, diamentowe hafty najlepiej tworzyć z dziećmi od ok. 6 roku życia.