Jak przygotować się do matury z informatyki?

matura-z-informatyki

Informatykę jako przedmiot maturalny wybiera względnie nieduża grupa uczniów. Często wynika to ze strachu przed tym trudnym przedmiotem. Rzeczywiście, ukończenie egzaminu z informatyki z ponadprzeciętnym wynikiem nie jest proste, jednakże jak najbardziej możliwe. Wystarczy dobre przygotowanie, aby móc się pochwalić świetną oceną na świadectwie. Dowiedz się, jak przygotować się do matury z tego przedmiotu.

Jak wygląda matura z informatyki?

Matura z informatyki składa się z dwóch części: testowej, która sprawdza teoretyczną wiedzę z tego przedmiotu, a także praktycznej.

Pierwsza część testuje ucznia pod kątem umiejętności analitycznego, logicznego myślenia. Wymaga od niego zrozumienia treści przedstawionego zadania i własnoręcznego napisania algorytmu. Obejmuje też wiedzę w zakresie konwersji między różnymi systemami liczbowymi oraz dotyczącą systemów operacyjnych, sprzętu, sieci, serwerów, grafiki komputerowej czy baz danych. Część ta trwa 60 minut.

Praktyczna część trwa 150 minut i obejmuje trzy zadania. Dwa z nich pozwalają uczniowi na użycie dowolnych z dostępnych narzędzi (zwykle jest to baza danych albo arkusz kalkulacyjny), trzecie z kolei polega na wykonaniu programu w wybranym języku kodowania: C++, Java, Python albo Pascal.

Rzetelny i kompleksowy kurs maturalny

Naukę do matury warto rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej na kilka miesięcy przed egzaminem. Przez tak długi czas masz możliwość spokojnego opanowania wszystkich wymaganych partii materiału, bez stresu i obaw, że z czymś nie zdążysz.

Możesz samodzielnie przygotowywać się do matury z informatyki, ale musisz wiedzieć, że wyzwanie to wymaga dużego samozaparcia oraz pewności co do dobrej jakości źródeł i książek, z których korzystasz. Pamiętaj też, że w sytuacji, gdy nie zrozumiesz do końca danego zagadnienia, możesz mieć kłopot z uzyskaniem rzetelnej pomocy w tym zakresie – nie zawsze masz bowiem dostęp do specjalisty, który wyjaśni Ci problematyczny temat.

Dlatego też osoby, które z sukcesem zdały egzamin z informatyki, często polecają profesjonalne kursy maturalne. Indywidualne zajęcia prowadzone przez kompetentnego i doświadczonego specjalistę pozwalają w pełni opanować wiedzę i narzędzia niezbędne podczas matury z tego przedmiotu. Kurs obejmuje takie zagadnienia jak m.in. programy Access i Excel oraz naukę teorii. Podczas zajęć wdrożysz się też w samodzielne programowanie, dokładnie poznając m.in. instrukcje warunkowe, tablice jedno- i wielowymiarowe czy pętle.

W trakcie lekcji nauczysz się rozwiązywać problemy informatyczne i znajdować optymalne rozwiązania zadań. Dzięki zajęciom teoretycznym dowiesz się m.in. gdzie występują algorytmy, jakie są zasady działania i pisania w pseudokodzie czy też jak rozwiązywać różne typy zdań maturalnych. Poznasz różnice między grafiką rastrową a wektorową, konwersję między systemami liczbowymi oraz definicję palety 24-bitowej. Otrzymasz też niezbędne materiały, które pomogą Ci w przyswojeniu niezbędnych wiadomości.

Kompleksowe korepetycje z informatyki sprawią, że matura z pewnością okaże się znacznie łatwiejszym i przyjemniejszym egzaminem.