Jak przygotować się do egzaminu maturalnego z biologii?

biologia-matura

Zdanie egzaminu maturalnego z biologii nie jest prostym zadaniem. Jednak każdy, kto się odpowiednio do niego przygotuje nie powinien się go bać. Naukę najlepiej rozpocząć już rok wcześniej, by mieć odpowiednio dużo czasu na opanowanie tego obszernego materiału. Poniżej umieściliśmy kilka informacji, które pomogą wam lepiej przygotować się do matury z biologii.

Od czego rozpocząć przygotowania?

Matura z biologii wymaga naprawdę rzetelnego przygotowania. Należy pamiętać, że biologia może być wybrana przez maturzystę tylko, jako przedmiot dodatkowy, dlatego można ją zdawać jedynie na poziomie rozszerzonym. W związku z tym przygotowując się do egzaminu należy opanować nie tylko materiał ze wszystkich lat w szkole średniej, ale również częściowo materiał z gimnazjum.

Egzamin maturalny z biologii ma za zadanie nie tylko sprawdzić wiedzę, ale także zdolność posługiwania się umiejętnościami złożonymi. Opanowanie tak dużego materiału wymaga naprawdę solidnego przygotowania.

Najlepsze efekty przynosi systematyczna nauka rozłożona na dłuższy okres czasu. W tym celu na samym początku należy opracować plan pracy, który znacznie poprawia jej efektywność.

Przed przystąpieniem do nauki warto też zgromadzić odpowiednie materiały. Notatki z lekcji mogą nie wystarczyć, dlatego dobrze dodatkowo zaopatrzyć się w podręczniki specjalnie przygotowane z myślą o egzaminie maturalnym z biologii, na przykład książki z serii Teraz matura.

Bardzo pomocne są także arkusze maturalne z biologii z poprzednich lat. Rozwiązywanie ich nie tylko daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, ale również oswaja z formą egzaminu maturalnego. Kluczowe dla osiągnięcia dobrego wyniku końcowego jest sprawne radzenie sobie z zadaniami otwartymi, ponieważ są one najwyżej punktowane na maturze.

Jak się uczyć?

Matura z biologii jest egzaminem trudnym, aby go zdać należy opanować naprawdę dużą ilość materiału. Opieranie się na nauce w szkole oraz samodzielnej nauce w domu wymaga naprawdę dużej samodyscypliny i dobrej organizacji pracy.

Dlatego warto rozważyć uczestniczenie w dodatkowych kursach przygotowujących do egzaminów maturalnych. Zajęcia takie prowadzone są zazwyczaj przez doświadczonych nauczycieli. Są one płatne jednak pomagają w opanowaniu trudnego materiału.

Inną alternatywą dla samodzielnej nauki w domu są korepetycje. Niestety znalezienie dobre korepetytora nie jest łatwe a zajęcia takie są zazwyczaj jeszcze droższe niż kursy.