Jak poprawić koncentrację w 10 sekund?

W serii ciekawych osób i źródeł informacji swoje miejsce znalazł Rozwojowiec. Jego kanał na YouTube wypełniony jest po brzegi pozytywną energią i wieloma filmikami o bardzo praktycznym zastosowaniu (choć czasami są to zbiory wciągających ciekawostek) 😉

Znalazłam na jego kanale kilka filmików, które zdecydowanie chcę polecić. Zaznaczam, że te same filmiki trafiają do moich kursantów, pracujemy tymi samymi metodami na zajęciach przygotowujących do matury.

Nie wszystkie stosowane metody są w 100% skuteczne dla każdego (w tym sensie, że nie każda osoba korzystająca z danej metody osiąga efekty w danym momencie). Czasami po prostu metody trzeba się nauczyć, a czasami dla konkretnej osoby nie jest ona w danym momencie skuteczna. Dlatego zanim odrzucisz, przetestuj ją na sobie kilkakrotnie.

Dziś pierwszy z polecanych przeze mnie filmów – a mowa o koncentracji. Technikę tą można z łatwością stosować w trakcie uczenia się dowolnego przedmiotu, a także w czasie pisania testu, egzaminu czy klasówki.

Dlaczego koncentracja jest istotna? Dlatego, że właśnie przez brak odpowiedniej koncentracji na klasówce zdarza się uszeregować coś rosnąco (choć w poleceniu prosili uszeregować malejąco) albo wpisać symbol pierwiastka zamiast nazwy, o którą proszono w poleceniu. Z tego też powodu zdarza się „uciekanie myślami” i tracenie czasu w trakcie pisania testu.  Koncentracja słabnie pod wpływem stresu, ale działa to w dwie strony – można obniżyć poziom stresu stosując jakąś technikę poprawy koncentracji. A to dlatego, że możesz w jednym momencie skupić się raptem na jednej rzeczy na raz, a im bardziej jesteś skupiony na treści zadania, tym mniej na stresie.

Z resztą umiejętność koncentrowania się na jednej rzeczy potrzebna jest nam na co dzień, nie tylko w szkole. Jeśli choć raz zaciąłeś się nożem przy krojeniu warzyw lub chleba, to możesz mieć pewność, że byłeś po prostu zbyt mało skoncentrowany na krojeniu a myśli fruwały daleko.

Dziś poznaj prostą i niezwykle praktyczną metodę szybkiego podnoszenia swojej koncentracji: