Wiem nastoletni to okres, gdy człowiek zaczyna powoli odgrywać siebie. Często na tym właśnie etapie rozwoju wyraźnie dają zauważyć się predyspozycje dziecka, kształtują się też jego pasje i zainteresowania. W gonitwie szkolnych obowiązków nie wolno o nich zapominać. Rozwijanie pasji u nastolatka pozwoli mu nie tylko zdobyć nowe doświadczenia czy rozwinąć umiejętności, ale także nabyć pewności siebie. Wspieranie dziecka w rozwoju zainteresowań to istotna rola każdego rodzica. Jak robić to prawidłowo?
Rozmawiaj z dzieckiem o jego pasjach
Każde dziecko różnie przechodzi wiek nastoletni: niektórzy mniej, a niektórzy bardziej burzliwie. Dlatego tym bardziej warto wspierać dziecko w rozwoju pasji, które go interesują. Staraj się rozmawiać z dzieckiem o jego zamiłowaniach. Nawet jeśli te wydają się Tobie dziwne! Każdy człowiek ma prawo indywidualizmu. To, że Ciebie nie interesuje sztuka makijażu, modelarstwo, lub jazda figurowa na lodzie to nie oznacza, że nie mają one sensu! Zawsze wysłuchaj do końca Twoje dziecko i traktuj z szacunkiem jego preferencje. Pozwoli to zbudować między Wami dodatkową więź zaufania i porozumienia!
Nie wplataj pasji w system kar i nagród
Wielu rodziców próbuje „zmotywować” swoje nastoletnie dzieci do nauki grożąc im odcięciem od możliwości realizowania swojej pasji. Nie jest to do końca dobre, gdyż burzy w młodym człowieku poczucie bezpieczeństwa. Karne „odcięcie” od możliwości rozwoju pasji może mieć także bardziej tragiczne skutki – Twoje dziecko nie rozwinie swoich talentów, a to może odbić się na jego późniejszym życiu. Nie zabraniaj nastolatkowi rozwijać jego kreatywność!
Znajdź równowagę pomiędzy pasją a szkołą
Szkolne obowiązki potrafią przytłoczyć każdego ucznia. Należy dopilnować, aby Twoje dziecko nie zaniedbywało obowiązków szkolnych, należy jednak znaleźć właściwy umiar pomiędzy czasem nauki a czasem odpoczynku i samorozwoju. Równowaga potrzebna jest każdemu, a czas poświęcony na rozwijanie pasji może okazać się świetną odskocznią od szkolnej codzienności. A taka odskocznia jest bardzo zdrowa – zarówno dla umysłu, jak i psychiki nastolatka.
Twój nastolatek oblał sprawdzian i jest z tego powodu przygnębiony? Zamiast „suszyć mu głowę”, zabierz go na jego ulubiony rower lub wypchnij na dodatkowe zajęcia związane z czymś, co lubi! Pozwoli mu to oczyścić umysł i nabrać sił przed kolejnymi szkolnymi zmaganiami. I co ważne – Twoje dziecko przekona się, że ma w Tobie wsparcie w każdej sytuacji.
Nie odkładaj nauki języków na później
Twój nastolatek pasjonuje się językiem obcym, którego nie uczy się w szkole? Boisz się, że dodatkowa nauka pogorszy jego oceny? Uważamy, że nie należy odkładać nauki języka na później – zwłaszcza, jeśli dziecko chce się uczyć! Im młodszy umysł, tym lepiej chłonie języki obce. I to nawet kilka jednocześnie! Badania pokazują, że naukę języków obcych można rozpocząć nawet przed 3 rokiem życia. Warto zachęcać nastolatka do poznawania innych języków i kultur, nie tylko przez naukę, ale także (wedle możliwości) poprzez wycieczki zagraniczne.
Wynieś pasję dziecka na profesjonalny poziom
Jeśli zauważasz, że pasja Twojego nastolatka to nie słomiany zapał, tylko prawdziwe zamiłowanie to nie bój się zainwestować w jego rozwój. Zwłaszcza, że w dorosłym życiu to właśnie pasja może okazać się doskonałym sposobem na zarabianie na życie! Niejeden biznes turystyczny zaczynał się od pasji podróżowania autostopem! A ilu aktorów światowej sławy kształciło się w zupełnie innym kierunku, a kółko aktorskie miało być tylko odskocznią od obowiązków? Pasja nie musi kłócić się z rozwojem innych kompetencji!
Twój nastolatek pasjonuje się wspinaczką? Znajdź mu profesjonalnego instruktora! Twoja córka uwielbia robić make-up i malować paznokcie? Podaruj jej, chociażby zdalny, kurs stylizacji paznokci. Umiejętności kosmetyczne, zdolności profesjonalnego fotografowania czy majsterkowania mogą przydać się Twojemu dziecku w przyszłości. I to nawet tej niedalekiej, bo wiele z tych umiejętności pozwala znaleźć już na studiach pracę, którą można łatwo połączyć z nauką na uczelni.