Jak pomóc dziecku w nauce języka obcego?

Nauka języka obcego może być dla dziecka trudna lub nużąca. Warto ułatwić mu ją wszelkimi sposobami.

Język w życiu codziennym

Jeśli sami posługujemy się językiem obcym, którego uczy się nasza pociecha, możemy wykorzystać tę okoliczność i przy każdej okazji mówić do dziecka. Nawet tak proste komunikaty jak nazywanie przedmiotów w domu na przykład po angielsku, poszerzają zasób słów naszej pociechy. Warto do dziecka mówić o codziennych sprawach w obcym języku – niech opowie nam jak było w szkole, streści książkę, którą czytało. Wielu rodziców ma opory przed wykorzystywaniem tej metody, obawiając się błędów językowych, które mogą popełniać. Nie należy się jednak przejmować – dziecko przyswoi sobie język, na doszlifowanie gramatyki przyjdzie czas. Z podstawami, które wyniesie z domu, zdecydowanie łatwiej będzie się maluchowi uczyć w szkole – osłucha się z wymową i specyficzną dla danego języka obcego melodią.

Książki obcojęzyczne

Pomóc w nauce języka obcego może też literatura obcojęzyczna. Na rynku bardzo dużo jest książek o różnym poziomie zaawansowania. Nawet dziecko, które dopiero zaczyna przygodę z językiem obcym znajdzie pozycje odpowiednie dla siebie. Wielu wydawców w swojej ofercie ma książki, które są dopasowane do potrzeb osoby poznającej dany język. Najtrudniejsze słówka wyszczególnione są w słowniczku. Są też uproszczone wersje klasyki literatury, skrócone i dostosowane językowo. Dla dziecka, które dopiero stawia pierwsze kroki w nauce języka obcego, przydadzą się słowniki obrazkowe. Metoda zapamiętywania polegająca na kojarzeniu obrazu ze słowem może być bardzo pomocna w poszerzaniu słownictwa. Takie słowniki najczęściej opracowywane są tematycznie – na jednej karcie dziecko poznaje na przykład nazwy kolorów, na innej – określenia członków rodziny.

Różne książki obcojęzyczne znajdziemy na przykład na Allegro. Dzięki czytaniu w obcym języku, maluch poznaje nie tylko najbardziej poprawny język, ale też często przyswaja sobie prawidłowe zasady składni, gramatyki, z czego skorzysta w konwersacji.

Czytanie w obcym języku najlepiej uczy też rozumienia całego kontekstu. Co ciekawsze słówka warto sobie wynotowywać, ale żeby nie stracić wątku, dobrze jest czytać, próbując zrozumieć całość tekstu.

Nauka z wykorzystaniem muzyki

Doskonałe metody nauki języka to te, w których wykorzystuje się muzykę. Melodia, harmonia, pomagają zapamiętywać słowa. Piosenki śpiewane przez dziecko w innym języku będą pomocne jeśli chodzi o złapanie obcego akcentu, nauczenie się specyficznej melodii samego języka. Ponadto, z muzycznymi zabawami często wiążą się gestykulacje, gry – taka metoda nauki może być dla dziecka bardzo miła. Muzykowanie rozwija malucha, poprawia jego koncentrację. Dlatego też muzyczne metody nauki języka, to tak naprawdę bardzo wszechstronne sposoby na dbanie o rozwój najmłodszych i starszych dzieci. Warto też mieć na uwadze, że mitem jest iż niektóre dzieci są „niemuzykalne”. Każdy maluch może wykazywać w tym kierunku mniejsze lub większe predyspozycje i właściwie poprowadzony, będzie się świetnie bawić muzykując.

Nauka języka obcego nie musi być dla dziecka problemem. Możemy mu pomóc także w domu, stosując metody, które nie będą się kojarzyć ze szkolnym wkuwaniem słówek. Uczenie się języka w praktyce będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Uczenie się języków obcych powinno być jedną z tych umiejętności, o których rozwój dbamy u dzieci już u najmłodszych lat. W dzisiejszym świecie, wielokulturowym i w zasadzie pozbawionym granic, znajomość wyłącznie języka ojczystego może być barierą w późniejszym życiu – prywatnym i zawodowym. Dlatego też, im wcześniej dziecko zacznie opanowywać inny język, tym większa szansa, że osiągnie w nim biegłość.