Jak oszczędzić na zakupach szkolnych podręczników?

Wakacje już w rozkwicie, jednak nieubłaganie zbliża się kolejny rok szkolny. Przygotowanie szkolnej wyprawki dla dziecka dla wielu rodziców niemały wydatek, ale także stres i nerwy związane z koniecznością poszukiwania pozycji książkowych. W tym wszystkim nie pomaga ciągle zmieniająca się podstawa programowa i skasowanie gimnazjum, jako kontynuacji szkoły podstawowej. Jak się w tym wszystkim odnaleźć, by znaleźć czas na chwilę oddechu przed pierwszym września?

Zakupy przez Internet są tańsze

Wprawdzie państwo od kilku lat konsekwentnie wdraża program „Wyprawka Szkolna”, który umożliwia niektórym rodzicom ubieganie się o dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych, jednak nie ma co się oszukiwać. Wysokość dofinansowania w najlepszym razie i tak nie przekroczy 500 zł. Znacznie częściej będzie to kwota rzędu do 200 zł. Wyprawka obejmująca podręczniki, ćwiczeniówki i książki do nauki języków obcych potrafi kosztować sporo powyżej 1000 zł na każde dziecko. Zwłaszcza na etapie liceum, gdzie młodzi ludzie zaczynają już profilować swoje wykształcenie, a podręczniki muszą być na doskonałym poziomie merytorycznym wydatek potrafi być naprawdę spory. Dla wielu rodzin to ogromne obciążenie, które potrafi wstrząsnąć budżetem na kilka następnych miesięcy.

Dzięki księgarniom internetowym można zaoszczędzić sporo pieniędzy. W takich miejscach, jak księgarnia Gandalf.com.pl bardzo często znajdziemy rabaty, promocje, a także darmową dostawę. Pamiętajmy także, że zawsze przysługuje nam prawo do odstąpienia do umowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania przesyłki z którego możemy skorzystać bez podawania przyczyny, gdyby z zamówionym towarem było coś nie tak.

Wszystkie zakupy w jednym miejscu

Zmiana programowa zakładająca eliminacje gimnazjów sprawiła, że coraz trudniej dostać w księgarniach stacjonarnych część pozycji książkowych. Mało tego, nawet jeżeli sklep może sprowadzić towar na nasze zamówienie jest bardzo mało prawdopodobne, że uda się skompletować całą wyprawkę w jednym sklepie. W takiej sytuacji musimy krążyć po całym mieście w poszukiwaniu upragnionych książek.

Także tutaj księgarnie internetowe pokazują wyższość nad sklepami stacjonarnymi. W wielu z nich odnajdziemy także podręczniki do liceum po gimnazjum, które w normalnych warunkach są niemalże niedostępne. Najczęściej wszystkie poszukiwane książki kupimy w jednym miejscu.

Zakupy przez Internet mają tę zasadniczą zaletę, że dokonujemy je z domu, siedząc w fotelu. Nie musimy marnować całych dni na poszukiwanie podręczników, które zostaną dostarczone pod nasz adres przez kuriera.

Korzystaj z wyprzedaży

Z zakupami podręczników nie warto czekać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o tym, że przełom lipca i sierpnia to czas letnich wyprzedaży, gdzie poszukiwane książki możemy kupić w znacznie niższej cenie, nawet o 70% bardziej korzystnej niż ta, jaką przyjdzie nam zapłacić pod koniec sierpnia lub we wrześniu.

Jeśli zależy nam na niższych cenach, warto rozważyć korzystanie z portali aukcyjnych. Wcale nie muszą być to rzeczy używane, wielu sprzedających oferuje także przedmioty nowe, z których z jakichś względów nie skorzystało. Zawsze możemy także poprosić o uzupełnienie opisu przedmiotu lub dodatkowe zdjęcia, jeżeli nie chcemy ryzykować zakupu przysłowiowego kota w worku.

Zakup podręczników szkolnych wcale nie musi być źródłem stresu lub problemów finansowych. Wystarczy go tylko starannie zaplanować i poświęcić trochę czasu na wyszukanie w sieci tych książek, które nas interesują.Jest bardzo prawdopodobne, że internetowe księgarnie będą je oferowały w lepszych cenach, a produkty będą łatwiej dostępne.