Farby akrylowe w malarstwie

Farby akrylowe kojarzą się z materiałem do pokrywania ścian. Tymczasem wykorzystywane są również w malarstwie, również artystycznym. Okazuje się, że jest to jedna z najpopularniejszych technik zaraz po malarstwie olejnym. Wszystko to dzięki nasyconej palecie barw oraz szybkiemu schnięciu. Jakie jeszcze zalety mają farby akrylowe?

Farby akrylowe najczęściej spotkamy na ścianach. Pokryte są nimi w całości, czasem naniesione są również drobne wzory na zasadzie kontrastu. Korzystają z nich również artyści i plastycy tworzący obrazy, którzy doceniają je za intensywne barwy i wygodę użycia. Jak się okazuje, farba farbie nierówna: różnią się konsystencją, czasem schnięcia i łatwością operowania kolorem. Nie ulega jednak wątpliwości, że stwarzają tyle możliwości, że można je znaleźć nie tylko na murze.

Skład i cechy farb akrylowych

Farby akrylowe zostały wynalezione w XX wieku w USA i od razu szybko podbiły świat ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie. Dzisiaj są jednymi z najmłodszych farb artystycznych. Ich bazą jest żywica akrylowa wzbogacona o pigmenty mineralne i wodę. Niektóre zawierają również silikon lub inne wypełniacze, które wprawdzie zagęszczają farbę, ale wpływają też na jej gorszą jakość.

Co istotne, różnice w konsystencji farb akrylowych nie wynikają z zastosowania mniejszej bądź większej ilości wody. Te różnice są specjalne i osiągane za pomocą żywic akrylowych. Dzięki temu mamy do wyboru różne gęstości, jak farby gęste, płynne i bardzo płynne, nadające się do różnych prac malarskich i artystycznych. Nie należy rozcieńczać farb wodą, ponieważ pogorszymi parametry i będą po prostu mniej odporne i nie dadzą też spodziewanego efektu – w tym celu stosuje się specjalne preparaty zgodnie z zaleceniem producenta.

Możemy malować tzw. akrylówkami w zasadzie na wszystkim, począwszy od płótna, kartonu, papieru, a skończywszy na desce czy ceramice. Na płótnie efekt jest porównywalny do malarstwa olejnego, ale farby akrylowe są wygodniejsze w użyciu, chociażby dlatego, że szybciej schną i są bardziej plastyczne, a same pędzle po ich użyciu możemy szybko umyć.

Malarstwo artystyczne na ścianach

Akrylowe farby to doskonały sposób na przeniesienie wzorów i ciekawych motywów na ścianę. Malowanie artystyczne ścian daje szerokie możliwości wzbogacenia wnętrza i nadania mu unikalnego klimatu. Wybór takich farb nie daje żadnych ograniczeń: możemy przenieść wzory geometryczne, monochromatyczne lub w pełnej palecie barw, zarówno projekty realistyczne, jak i surrealistyczne w postaci wielkich murali lub pojedynczych zdobień dekoracyjnych.

Dzięki zastosowaniu gęstych farb akrylowych zyskamy żywe barwy i trwały obraz, dlatego to z nich warto korzystać zamiast na przykład metody aerografu (tutaj do rozpylania możemy użyć płynnych farb akrylowych, jednak nie zawsze projekt to umożliwia). Takie malowidło przede wszystkim jest trwalsze, ponieważ farba wnika w ścianę. Ponadto kolory są bardziej nasycone i dłużej zachowują swoją intensywność. Do tego farby są odporne na szorowanie, co oznacza, że jeśli malowidło ścienne zostanie zabrudzone, wystarczy je przetrzeć na sucho bądź wilgotno (zależnie od producenta i rodzaju zabrudzenia) bez ryzyka naruszenia dzieła.

Dodajmy, że warto wybierać farby profesjonalne najwyższej jakości znanych producentów. Charakteryzują się wysoką zawartością pigmentu, ponadto nie rozwarstwiają się i nie zmieniają koloru. Po wyschnięciu zachowują gładkość i elastyczność. Tylko wtedy zyskamy pewność, że inwestycja w malarstwo artystyczne na ścianach była opłacalna, a i efektem dłużej będziemy się cieszyć.