Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest ważna?

Okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym umożliwiają szybkie wykrycie niepokojących zmian w jamie ustnej, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niestety wciąż profilaktyka stomatologiczna nie jest praktykowana przez wiele osób.

Okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym umożliwiają szybkie wykrycie niepokojących zmian w jamie ustnej, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niestety wciąż profilaktyka stomatologiczna nie jest praktykowana przez wiele osób. W wielu przypadkach wiąże się to ze zbyt późnym zareagowaniem na rozwijające się zmiany w uzębieniu.

Na czym polega domowa profilaktyka stomatologiczna?

Wizyta w gabinecie dentystycznym dla wielu osób wiąże się z niepokojem oraz strachem. Odczucia tego typu pojawiać się mogą ze względu na nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Pojawia się wówczas błędne koło, bowiem unikanie wizyt kontrolnych spowodować może znacznie poważniejsze problemy w naszej jamie ustnej. Profilaktyka stomatologiczna Kraków polega na działaniach, których celem jest zapobieganie schorzeniom naszego uzębienia, poprzez szybkie wykrycie zmiany, a następnie rozpoczęcie leczenia. Jest to szeroka kategoria zabiegów bądź zachowań. Profilaktyka próchnicy obejmuje m.in. prawidłową higienę jamy ustnej, utrzymywanie właściwej diety, stosowanie przeciwpróchnicowego działania związków fluoru oraz ochrona powierzchni uzębienia warstwami izolacyjnymi.

Stan naszych zębów zależy w głównej mierze od nas samych. Bardzo ważne jest właściwe szczotkowanie uzębienia, przy użyciu bezpiecznej pasy do zębów. Higiena nie powinna obejmować wyłącznie czyszczenia szczoteczką, zaleca się również stosowanie nici dentystycznych, które dotrą do przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo wdrożyć możemy płyn do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie pozwala całkowicie usunąć pozostałości pokarmowe bądź innego typu osady, które gromadzą się w obrębie jamy ustnej. Czyszczenie szczoteczką trwać powinno co najmniej 3 minuty, a należy je wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Endodoncja i chirurgia stomatologiczna

Niestety w wielu przypadkach dochodzi do zaniedbania stanu uzębienia, wówczas konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leczenie kanałowe Kraków odbywać się może w oparciu o dwie metody:

  • Działania zachowawcze – polegające na zachowaniu żywej miazgi. Sposób ten wykorzystywany jest w sytuacji zapaleń miazgi odwracalnych.
  • Usunięcie miazgi – potocznie zwane leczeniem kanałowym.

Zdarza się niekiedy, iż niezbędna jest wdrożenie bardziej zdecydowanych działań. Chirurgia stomatologiczna Kraków pozwala uchronić uzębienie przed całkowitym usunięciem, a w jej zakres wchodzi – ekstrakcja, ekstrakcja skomplikowana, chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego, nacięcie ropnia, plastyka wędzidełka bądź resekcja wierzchołka zęba.