Dlaczego dzieci uczące się programowania łatwiej przyswajają szkolny materiał?

Różnego rodzaju warsztaty programowania dla dzieci to coraz częstsze zajęcia pozalekcyjne dla maluchów w większych i mniejszych miastach. Podyktowane jest to nie tylko modą (tak, przyznajemy, stało się to też po prostu modne), ale rzeczywistym zapotrzebowaniem na młodych, pasjonujących się tworzeniem programistów, zarówno w obecnej chwili, jak i na przyszłym rynku pracy. Jednak wielu rodziców nadal zadaje pytanie, po co wysyłać 7-10 letnie dziecko na kurs programowania dla dzieci, skoro do dorosłości mają jeszcze trochę czasu? Odpowiedź jest z jednej strony prosta, ale z drugiej, niekoniecznie przemawiająca do całego ogółu rodziców. Dziecko dzięki odpowiednim kursom wprowadzającym je w świat programowania ma wzmożony ogólny rozwój.

Żeby jednak zachęcić, w bardziej namacalny sposób ujmijmy to inaczej. Dziecko uczęszczające na warsztaty programowania dla dzieci dostaje okazję do zapoznania sie szybciej niż rówieśnicy z pewnymi materiałami i prawami, które później znacznie ułatwią mu naukę szkolną.

Przedmioty ścisłe

Nauka programowania ma dużo wspólnego z naukami ścisłymi. Jednak nie mowa to u skomplikowanych działaniach czy algorytmach, ale podstawach matematyki i logiki. Związkach przyczynowo skutkowych, czy teoriach zbiorów. Do tego przy zabawach w tworzenie gier i animacji, nawet w tak prostych programach, jak Scratch, dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć zasady fizyki.

Język angielski

Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że głównymi językami programistycznymi są języki bazujące na angielskim. Maluch uczęszczający na kurs programowania, z całą pewnością przyswoi choćby podstawy angielskiego, a często jeszcze więcej dzięki możliwości przekładania poznanych słówek na praktykę.

Kreatywność.

Żeby tworzyć nowe rozwiązania, trzeba mieć wyobraźnie, wyczucie, myśleć projektowo. Osiągnięcie celu jest możliwe, wyłącznie poprzez analityczne podejście do problemu. Podczas takich zajęć w dzieciach pobudzana jest kreatywność, czasami w jeszcze większym stopniu niż podczas artystycznych zajęć dodatkowych.

I szczypta integracji…

Warsztaty programowania dla dzieci to w dużej mierze materiały wymagające pracy zespołowej, komunikacji oraz szeroko pojętej empatii. W ten sposób dziecko uzyskuje społeczne umiejętności potrzebne mu na każdym etapie nauki szkolnej, jak i przyszłego życia zawodowego.