Dlaczego drukarki są takie drogie?

Dlaczego drukarki są takie drogie?

Drukarki to jedne z tych urządzeń, które można odnaleźć w wielu domach i biurach na całym świecie. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewielkimi i niedrogimi narzędziami, to prawda jest taka, że porządne drukarki często potrafią kosztować sporo pieniędzy.

Dlaczego porządne drukarki kosztują więcej?

Wybierając drukarkę często stajemy przed wyborem pomiędzy przystępną cenowo opcją a inwestycją w porządne, droższe urządzenie. Ceny drukarek z wyższej półki mogą jednak zwalić przeciętnego użytkownika z nóg. Co stoi za wyższą ceną? Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą wpływać na koszt porządnych drukarek.

 • Jakość druku – Jednym z głównych powodów, dla których solidne drukarki są droższe jest ich jakość druku. Wysokiej klasy urządzenia są wyposażone w zaawansowane technologie drukowania i oferują lepszą rozdzielczość, bardziej precyzyjne barwy i przejścia tonalna, a nawet możliwość drukowania na różnych rodzajach papieru.
 • Funkcje dodatkowe – Droższe modele drukarek bardzo często posiadają także więcej funkcji. Może to być skanowanie, kopiowanie, druk dwustronny (dupleks), wyposażenie urządzenia w podajnik ADF, który umożliwia automatyczne podawanie papieru czy obsługa różnych rozmiarów i rodzajów papieru.
 • Koszty eksploatacji – Warto zwrócić uwagę także na koszty eksploatacji drukarki. Choć droższe modele mogą być kosztowne na początku, koszty związane z wymianą tuszu lub tonera w perspektywie czasu, są często niższe niż w przypadku tańszych urządzeń drukujących.
 • Trwałość i żywotność sprzętu – Drukarki, które powstały przy użyciu wyższej jakości materiałów oraz przeszły wiele rygorystycznych testów jakości są mniej podatne na awarie techniczne, co przekłada się na dłuższy okres ich użytkowania bez potrzeby naprawy lub awarii. Renomowane firmy oferują często lepsze wsparcie techniczne i aktualizacje oprogramowania swoich produktów, co pomaga w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, a także zapewnienie kompatybilności z najnowszymi systemami operacyjnymi. 

Najtańsze modele drukarek

Rozważając zakup drukarki często skłaniamy się ku zakupie tańszego modelu. Czy w perspektywie czasu będzie to opłacalne i zagwarantuje nam tanie drukowanie? Otóż nie zawsze.

Laserowa vs. atramentowa

W tym zestawieniu pod względem ceny zdecydowanie przoduje drukarka atramentowa. Drukarki laserowe mają jednak szybsze tempo drukowania, a koszt tonera jest niższy niż tuszu, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, drukujesz sporadycznie i zależy Ci na dobrej jakości kolorowych grafikach – rozważ zakup drukarki atramentowej. 

Monochromatyczna vs. kolorowa

Drukarki mono ze względu na możliwość drukowania jedynie w czerni są zdecydowanie tańsze od ich kolorowych odpowiedników. Urządzenia monochromatyczne ze względu na wykorzystywanie tylko czarnego tuszu lub tonera generują niższe koszty eksploatacji oraz mają szybsze tempo drukowania. Zdecydowanie sprawdzą się one tworzeniu dużej ilości firmowych dokumentów!

Portal internetowy Komputronik stworzył zestawienie polecanych drukarek domowych roku 2023. Na liście znajdziemy między innymi:

 • Ekonomiczne monochromatyczne urządzenie laserowe marki Brother HL-1110E, polecane do użytku domowego.
 • W nieco większym pułapie cenowym znajdziemy tanią w eksploatacji domową drukarkę atramentową z WiFi Epson L3251. Model ten pozwala na druk w czerni i kolorze.
 • Tanią drukarkę i skaner do domu reprezentuje wielofunkcyjna drukarka atramentowa HP Envy 6420e Duplex ADF WiFi Instant Ink HP+. Urządzenie posiada funkcje drukowania w kolorze, skanowanie i kopiowanie dokumentów.

Wybór drukarki zależy tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z pełną ofertą sklepów oferujących urządzenia drukujące.

Drukarki z tanimi tuszami – kilka słów o zamiennikach

Kupując drukarkę warto wziąć pod uwagę czy nasze urządzenie będzie miało dostęp do zamienników tuszów lub tonerów. Jest to jeden z niezawodnych sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji drukarek.

Korzystanie z zamienników może znacząco przyczynić się do ograniczenia wydatków na materiały eksploatacyjne, co jest szczególnie atrakcyjne dla firm i osób prywatnych, które drukują naprawdę dużo dokumentów.

Warto pamiętać, że niektórzy producenci drukarek mogą próbować zniechęcić użytkowników do korzystania z zamienników, ostrzegając przed możliwymi problemami z jakością wydruków. W praktyce, wybierając produkty ze sprawdzonych źródeł, zachowamy zarówno jakość wydruków, jak i obniżone koszty eksploatacji.

Zamienniki wkładów produkowane są przez niezależne firmy i dostępne po znacznie niższych cenach niż oryginalne materiały eksploatacyjne. Tanie zamienniki wkładów do wielu modeli drukarek znajdziesz w renomowanym sklepie internetowym drtusz.pl!

Co daje zakup porządnej drukarki z zamiennikami w perspektywie czasu?

Osobom oczekującym doskonałej jakości wydruków i potrzebującym wszechstronnego urządzenia, inwestycja w droższą drukarkę może okazać się niezwykle opłacalna. Oszczędna drukarka to przede wszystkim taka, która pozwala w dłuższej perspektywie czasu na ograniczenie kosztów eksploatacji. Zakup porządnej drukarki z zamiennikami to szereg korzyści, takich jak:

 • Wyższa jakość wydruków
 • Niezawodność i mniejsza podatność na awarie
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Większa funkcjonalność

Inwestując w jakość zyskujesz nie tylko doskonałe wydruki, ale także trwałość i niezawodność. Porządna drukarka to wybór, który przyniesie Tobie i Twojej firmie wieloletnie korzyści – pozwoli zaoszczędzić zarówno środki finansowe, jak i cenny czas.