Czy nauka angielskiego w klasie 1 przynosi efekty? Poznajcie fakty, a nie mity!

Trudno wyobrazić sobie brak znajomości języka angielskiego. Wielu z nas lubi uważać się za obywateli świata, dlatego też mówienie nie tylko po polsku wydaje się czymś zupełnie oczywistym i bardzo dobrze, wszak trzeba się rozwijać. Ale jednocześnie każda osoba, która późno rozpoczynała naukę języka obcego wie, że nauczenie się go na dobrym poziomie wcale nie było łatwe, dlatego też sensowne wydaje się uczenie dzieci od jak najwcześniejszego wieku, a więc nikogo już nie dziwi, że dzieciaki uczą się angielskiego w pierwszej klasie. Jednak czy rzeczywiście ta nauka przynosi solidne efekty i to takie jakich się oczekuje?

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Język angielski uważany jest za język międzynarodowy i niejako to prawda, gdyż posługuje się nim prawie 2 miliardy osób i coraz więcej Polaków. Na szczęście czasy, gdy w szkole uczono języka rosyjskiego są już dawno za nami, a język angielski wydaje się przydatny nawet w codziennym życiu, wszak sporo ułatwia. Pomyślcie tylko, że możecie czytać informacje z całego świata, poznawać inne punkty widzenia, ale i zamawiać z obcojęzycznych stron, gdyż rozumiecie choćby opis aukcji. Ale mówienie płynne po angielsku przydaje się także, gdy odwiedzacie inne kraje i to nie tylko te europejskie, lecz także dalsze zakątki. W muzeach można zawsze wynająć przewodnika i rzeczywiście sporo się dowiedzieć. Swoją drogą znajomość języka angielskiego sprawia, że zdecydowanie łatwiej dostać dobrą prace, ale i otrzymać wizę np. do Australii, gdzie punktem totalnego minimum jest znajomość na poziomie Vocational.

Trochę teorii i trochę praktyki

Jak nietrudno się domyślić to, że dzieciaki zaczynają naukę języka angielskiego już w klasie 1 w szkole podstawowej ma wiele zalet, wszak mogą one zdecydowanie lepiej osłuchać się z akcentem, ale i łatwiej im się uczyć. Oczywiście to nie koniec zalet, bo trzeba też wspomnieć, że czym szybciej się zacznie, tym zdecydowanie więcej można się nauczyć, ale i więcej zyskać, wszak znajomość angielskiego może oscylować nawet na poziomie perfect. Oczywiście nie oznacza to wcale, że dziecko, gdy dorośnie musi pracować za granicą, ale warto otwierać sobie kilka furtek na przyszłość, a nie je zamykać. Jednak choć teoria brzmi bardzo dobrze, to z praktyką jest już gorzej, wszak aby dobrze nauczyć się języka obcego nie wystarczą same lekcje w szkole. Owszem pomogą, ale nadal nie na tyle, by mówić na bardzo wysokim poziomie. Rodzice więc nie mogą oczekiwać, że ich dziecko po zajęciach stanie się poliglotą, bo zdobędzie podstawy, aby się porozumiewać, a w przyszłości po wielu latach lekcji zda maturę z tego języka, ale nie oszukujmy się jej poziom naprawdę nie jest bardzo wysoki.

Dużo zależy od nauczycieli, ale nie tylko

Warto na swojej drodze trafić na dobrego nauczyciela angielskiego, choć na szczęście jest to teraz coraz łatwiejsze, w przeciwieństwie do dekad wcześniej. Ale dobry nauczyciel to tylko połowa sukcesu, bo dziecko, nawet w tym wieku musi chcieć się uczyć i trzeba na bieżąco sprawdzać jego postępy. Niestety w wielu szkołach nauka języka angielskiego w klasie 1 w szkole podstawowej jest raczej formą zabawy i szczerze z typowym nauczaniem nie ma nic wspólnego. Oczywiście pewną przesłanką mówiącą dlaczego tak się dzieje jest fakt, że uczniowie dopiero poznają litery, ale z drugiej strony zawsze na lekcjach mogą uczyć się wymowy, ale i osłuchiwać się z językiem, a nie tylko bawić się czy śpiewać piosenki.

Co każdy rodzic może zrobić?

Bardzo dużą rolę w procesie edukacji i nauki języka angielskiego, poza nauczycielem, odgrywają rodzice. Otóż to oni powinno wpajać dziecku już od najmłodszych lat podstawy, nawet jeżeli obejmowałoby to tylko czytanie bajek i ich tłumaczenie dziecku. Ale trzeba też pamiętać, że dziecko nie może tylko uczyć się języka obcego, powinno też z niego korzystać. Dlatego nie można się zamykać na inne kultury i warto zwiedzać nawet najbliższe miasta europejskie by dziecko mogło zacząć używać angielskiego w praktyce, bo sama teoria nie wystarczy.

Warto stawiać na jak najwcześniejszą naukę języka obcego, wszak przydaje się on, ale i daje większe możliwości choćby w znalezieniu lepszej pracy. Zatem to inwestycja w przyszłość.