Czy istnieją specjalistyczne pióra dla leworęcznych?

Choć w starożytności leworęczność postrzegano jako dar od bogów, to jednak we współczesnym świecie jeszcze do końca lat siedemdziesiątych XX wieku w wielu miejscach była ona uznawana za patologię. Dzieci wykazujące tendencje do używania lewej zamiast prawej ręki na siłę przestawiano, by czynności wykonywały tą „jedyną słuszną” ręką. Nie skutkowało to zwykle niczym dobrym. Dziś na szczęście osoby leworęczne traktowane są normalnie, a producenci wielu sprzętów coraz częściej zauważają ich specyficzne potrzeby.

Czym powinny pisać osoby leworęczne?

Pisanie lewą ręką przy powszechnym sposobie zapisu od lewej do prawej strony niestety nie jest proste. Pióro lub długopis trzeba trzymać w taki sposób, by nie dotykać i nie rozmazywać świeżo zapisanych znaków. Tusze, atramenty czy inne środki piśmiennicze mogą nie schnąć dostatecznie szybko, a wyprofilowanie klasycznych piór, długopisów czy pisaków zwykle dostosowane jest do ręki prawej. Czy zatem istnieją specjalistyczne pióra dla leworęcznych?

Odpowiedzi na to pytanie udzieli każdy dobry sklep papierniczy za pomocą swojego asortymentu. Artykuły biurowe dla leworęcznych stanowią często pokaźny zbiór produktów. Wybór różnorodnych piór przeznaczonych dla osób piszących lewą ręką bywa bardzo szeroki. W końcu osoby leworęczne to co najmniej 10% populacji. Produkty dedykowane osobom leworęcznym są specjalnie dostosowane, ułatwiając wykonywanie czynności w sposób dla nich naturalny. Dlatego też osoby leworęczne powinny pisać piórami, długopisami czy innymi pisakami przeznaczonymi do użytkowania w lewej dłoni.

Właściwa nauka pisania od najmłodszych lat

Preferencja jednej z rąk stabilizuje się w wieku przedszkolnym, dlatego już od najmłodszych lat warto zwrócić uwagę na to, którą ręką dziecko woli wykonywać precyzyjne czynności. Jeżeli wybiera lewą rękę, powinno się dostarczać mu odpowiednio dostosowane artykuły piśmiennicze przydatne w nauce prawidłowego chwytania i trzymania, kreślenia a na koniec pisania. Próby przestawienia dziecka na rękę prawą albo wyposażanie go w zwykłe produkty dedykowane do używania przez osoby praworęczne może prowadzić do frustracji i zniechęcenia.

Zakup pierwszego pióra to najczęściej spore wydarzenie w życiu malucha poznającego trudną sztukę pisania. Specjalistyczne pióra dla leworęcznych to także atrakcyjne wizualnie pióra do nauki pisania. Zwykle są grubsze i przypominają trójkąt w przekroju, by ułatwić prawidłowy chwyt i trzymanie. Odpowiednio wyprofilowany, najczęściej również antypoślizgowy uchwyt oraz dedykowana stalówka to podstawa dobrego pióra dla leworęcznych.

Akcesoria biurowe i piśmiennicze dla leworęcznych

Wielu czołowych producentów artykułów szkolnych czy biurowych już od wielu lat dostarcza specjalistyczne pióra dla leworęcznych. Cechują się one nieco odmienną budową od piór stosowanych przez osoby piszące prawą ręką. Często są w ciekawy sposób ukształtowane, by utrudnić rozmazywanie zapisanych linijek tekstu. Każda marka ma swoje opatentowane rozwiązania, dzięki którym produkty są niepowtarzalne i wyjątkowe. Stalówki takich piór mają odmienne wyprofilowanie, co umożliwia pisanie bez konieczności „drapania” kartek czy niewygodnego ułożenia dłoni.

Oprócz piór w sklepie papierniczym znaleźć można także szereg innych produktów, które pomogą młodszym i starszym osobom piszącym lewą ręką. Wśród nich będą artykuły do nauki pisania, w tym także kredki o konstrukcji dedykowanej dla dzieci leworęcznych. Do piór dla leworęcznych polecane są specjalistyczne naboje. Różnią się one szybkością schnięcia atramentu od nabojów klasycznych – dzięki ekspresowemu wysychaniu szansa na przypadkowe rozmazanie napisanego tekstu ulega zmniejszeniu. Dzieci leworęczne uczące się pisać można wyposażyć także w specjalne ćwiczenia ze skośną liniaturą, dzięki której pierwsze ćwiczenia kaligraficzne będą o wiele łatwiejsze.

Pisanie piórem przez wiele osób uznawane jest za swego rodzaju sztukę. Z pewnością kształtuje ono ładny charakter pisma, a dla osób leworęcznych jest większym wyzwaniem przez naturalne trudności. Warto spróbować je choć częściowo pokonać, dobierając odpowiednie pióro oraz akcesoria.