Co warto wiedzieć o… dermokosmetykach

Zapewne nie raz zastanawialiście się, czy kosmetyki kupowane w aptece są lepsze niż te z drogerii i czy warto w nie zainwestować. Przedstawiamy najważniejsze fakty na temat tych produktów w formie pytań i odpowiedzi. Sprawdźcie, czy jest tu odpowiedź na wasze pytanie!

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to produkty zawierające aktywne biologicznie substancje, posiadające udowodnione działanie na skórę. Często porównuje się je do leków, jednak nie są to produkty przepisywane na receptę i są dostępne dla każdego konsumenta. Ich skład jest precyzyjnie dobrany tak, by działał na określony problem lub potrzebę skóry, np. zapewniał długotrwałe nawilżenie lub działał przeciwtrądzikowo.

Czy dermokosmetyki są lepsze od zwykłych?

I tak, i nie. Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to w dużej mierze od oczekiwań konsumenta. Na pewno możemy powiedzieć, że są bezpieczniejsze, co jest szczególnie ważne dla alergików i osób z wrażliwą skórą. Zawierają tylko niezbędne składniki, bez środków zapachowych czy barwników, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Są również skuteczne, ponieważ za ich powstaniem stoją liczne badania kliniczne, a ich skład jest tworzony tak, by dawał określone efekty.

Kto powinien zainwestować w dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z alergią lub nadwrażliwością skóry. Także posiadacze cery trądzikowej lub naczynkowej zdecydowanie powinni zaprzyjaźnić się z dermokosmetykami, które będą działały skutecznie i delikatnie. Tego typu kosmetyki są również idealne dla skóry atopowej. Na pewno rozczarują osobę, która liczy na ładny kolor i zapach oraz zwraca uwagę na opakowanie. Dermokosmetyki mają najczęściej postać białego bezzapachowego kremu zapakowanego w minimalistyczną tubkę lub słoiczek.

Czy dermokosmetyki są kosmetykami naturalnymi?

W polskim prawie brakuje jednoznacznego określenia, czym są kosmetyki naturalne, dlatego na potrzeby tego artykułu przyjmijmy pewne założenia. Kosmetyk naturalny zawiera składniki pochodzenia naturalnego, tj. mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego i minimalną ilość składników syntetycznych. Według tej definicji dermokosmetyk nie jest więc kosmetykiem naturalnym – ale, paradoksalnie, może to oznaczać, że jest bezpieczniejszy. Musimy pamiętać, że składniki naturalne mogą być silnymi alergenami i trzeba je stosować z wielką ostrożnością w przypadku alergii skórnych.

Czy dermokosmetyki działają?

Tak – ich skład jest tak opracowany, by zapewniał konkretne, pożądane efekty przy minimalnej ilości składników. Na ich opakowaniach nie znajdziemy obietnic o technologii rodem z NASA, plazmach, nanocząsteczkach czy połączeniu 15 olejków. Dermokosmetyki opierają się na sprawdzonych składnikach o odpowiednich stężeniach. Jeśli poszukujemy dobrej jakości kremu lub serum z witaminą C, warto sięgnąć właśnie po dermokosmetyk, bo daje nam pewność, że witamina zawarta w kremie jest ustabilizowana. Również w kremach aptecznych znajdziemy aktywną postać witaminy A, czyli retinole, które są świetną bronią w walce z trądzikiem i starzeniem się skóry.

Jakie firmy dermokosmetyczne możemy dostać w Polsce?

Pamiętajmy, że nie każdy kosmetyk dostępny w aptece jest dermokosmetykiem. Na polskim rynku mamy sporo kosmetyków rodem z Francji, jak La Roche Posay, Vichy czy Avene. Również polskie firmy produkują dobrej jakości dermokosmetyki, jak np. Iwostin, Dermedic czy Pharmaceris. W razie wątpliwości – możemy zawsze zasięgnąć porady farmaceuty lub sprawdzić online.

Czy dermokosmetyki można kupić poza apteką?

Jeżeli zależy nam na zakupie stacjonarnym, dermokosmetyki dostaniemy tylko w aptekach. Jednak bardzo dobrym źródłem zaopatrzenia są również apteki online lub aukcje internetowe. Wiele z aptek prowadzi swoje sklepy, gdzie możemy zaopatrzyć się w dermokosmetyki w niższej cenie niż w aptekach stacjonarnych.