Co warto studiować, aby dobrze zarabiać?

Masz mgliste wyobrażenie o tym, czym chciałbyś zajmować się w przyszłości, ale nie wiesz, czy to będzie dochodowe oraz… jakie studia wybrać? Dla niezdecydowanych przedstawiamy listę popularnych i opłacalnych kierunków studiów.

Czym się kierować, podczas wyboru studiów?

Na początku chcielibyśmy cię ostrzec przed wyborem modnych i dochodowych kierunków studiów. Jak to? Przecież o takich właśnie chcemy napisać! Tak, i wbrew pozorom jedno z drugim się nie wyklucza. Musimy jednak podkreślić, że decydując się na konkretny kierunek, musisz kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami oraz predyspozycjami.

Czasami jest tak, że wiesz, że chcesz studiować coś związanego z matematyką, bo jest to dziedzina, która cię fascynuje i liczby nie mają przed tobą żadnych tajemnic. Ale kierunków z tym związanych jest naprawdę wiele, dlatego warto wiedzieć, po którym z nich możesz liczyć na dobrze opłacaną pracę.

Jeśli natomiast nie wyobrażasz sobie życia bez literatury, może okazać się, że biotechnologia, choć jest lukratywnym zajęciem, to… nie dla ciebie.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet w dziedzinach uważanych za mniej korzystne finansowo, np. socjologia czy filologia polska, również znajdują się nisze, kierunki, po których możesz być rozchwytywany na rynku pracy. Już wiesz, o co nam chodzi? W takim razie z czystym sumieniem możemy przejść do kolejnej części.

Popularne kierunki studiów, po których będziesz dobrze zarabiać

Popularne kierunki studiów wymienia poradnik na blogu, tam możesz poszukać dodatkowych inspiracji, branż, których tu nie wymieniliśmy. No dobrze, a co warto studiować w 2020 roku? Według raportów pracodawcy poszukują przede wszystkim pracowników w takich branżach jak inżynieria, finanse, IT, produkcja oraz sprzedaż. Ponadto można zauważyć, że na ciekawe oferty mogą liczyć osoby pracujące w logistyce, budownictwie, a także zajmujące się obsługą klienta.

A jak to się przekłada na zarobki? Po jakich kierunkach możesz liczyć na najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie? Zaskoczeniem nie będzie fakt, że dominują kierunki techniczne, takie jak informatyka, elektronika i telekomunikacyjna, a także automatyka i robotyka. W tych zawodach zarabia się średnio 6-8 tys. zł.

Co ciekawe, z badań wynika, że bezrobocie nie grozi także filologom, aczkolwiek w tym wypadku wynagrodzenie jest już bardziej zróżnicowane. Na szybkie podjęcie pracy po studiach mogą także liczyć osoby po inżynierii biomedycznej, zarządzaniu, a także po matematyce.

W tym miejscu chcielibyśmy cię znowu przestrzec przed jedną rzeczą – takie badania przeprowadzane są na podstawie obecnej sytuacji na rynku pracy, a także bazują na symulacji pokazującej tendencję w następnych latach. Nikt jednak nie zagwarantuje, że za 5 lat, gdy skończysz studia, nic się w tym zakresie nie zmieni. Dlatego najważniejsze powinno być to, aby kierunek studiów był zgodny z twoimi zainteresowaniami.

Studia, staże, szkolenia – czego jeszcze wymagają pracodawcy?

Jeśli przeglądałeś już oferty pracy, to pewnie zauważyłeś, że pracodawcy chętnie zatrudniają osoby po studiach z… co najmniej rocznym doświadczeniem. W praktyce, od wykształcenia i zdobytego tytułu, bardziej liczą się konkretne umiejętności, wypracowane podczas obejmowania podobnego stanowiska.

Dlatego, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, nie możesz poprzestawać na samych studiach. Warto brać udział w praktykach, stażach (niestety – nawet tych bezpłatnych) bądź zatrudnić się w niepełnym wymiarze godzin jeszcze w trakcie nauki, by zdobywać doświadczenie. Często wymagane są szkolenia, a także znajomość języków obcych. I to właśnie od twojego zaangażowania w dużej mierze będzie zależeć powodzenie w przyszłej pracy, a nie od konkretnego kierunku studiów.