Co to jest ekokredyt?

Staramy się dbać o środowisko i żyć ekologicznie. Największe możliwości w tym zakresie mają właściciele domów jednorodzinnych, które przy dostępnej technologii bez trudu można wyposażyć w rozwiązania proekologiczne. Chcemy zmniejszać swój wpływ na zmiany klimatu, tyle tylko, że zastosowanie tych rozwiązań jest kosztowne i zwykle niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego.

Jakie rozwiązania proekologiczne można zastosować?

Budowa domu energooszczędnego wiąże się z wykorzystaniem nowej technologii. Podstawa jest zainstalowanie nowego kotła centralnego ogrzewania, najlepiej zasilanego pompą ciepła (choć to nie jedyne rozwiązanie, absolutnie należy tylko wykluczyć piece węglowe), czy odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku najbardziej wartościowe są kolektory słoneczne i fotowoltaiczne. W przypadku budowy czy remontu warto wdrożyć zmiany w technologii okien, drzwi i zastosować szczelne i nowoczesne. Równie istotne jest prawidłowe ocieplenie. Budownictwo to nie jedyna dziedzina, w której możemy dbać o środowisko. Równie istotny jest ekologiczny transport, samochody hybrydowe, auta i skutery elektryczne.

Jak to sfinansować?

Dobrym pomysłem może być skorzystanie z tzw. ekokredytu. To pożyczka udzielana przez banki na preferencyjnych warunkach, dedykowana wdrożeniu rozwiązań ekologicznych. Oczywiście, część działań, głównie związanych z wymianą pieców, finansowana jest z środków rządowych czy gminnych, ale banki przygotowały atrakcyjne oferty. Kredyty można zaciągnąć nawet na całą inwestycję, związaną z budową domu pasywnego.

Jak korzystać?

Podobnie, jak w przypadku każdego innego kredytu trzeba zawrzeć z bankiem umowę i wykazać się odpowiednią zdolnością kredytowa. Dodatkowo bank będzie jeszcze wymagał jasno zdefiniowanego celu pożyczki. Musimy określić, czy za pożyczone środki chcemy wymienić instalację grzewczą i piec, czy sfinansować z niej założenie paneli fotowoltaicznych. W przypadku każdego banku warunki mogą być nieco inne. Obligatoryjnie jednak należy przedstawić dokumentacje związaną z faktyczną realizacją, w postaci faktur czy rachunków.