Co dalej po liceum?

A portrait of an Asian university student on campus

Co roku tysiące maturzystów stoi przed bardzo trudną decyzją – kontynuować edukację czy może poświęcić się życiu zawodowemu. O ile w przypadku absolwentów technikum sprawa jest nieco łatwiejsza – w końcu posiadają oni zarówno kwalifikacje do wykonywania wyuczonego zawodu, jak i kompetencje do rozpoczęcia studiów – o tyle większy problem mają licealiści. Jesteś jednym z nich i wciąż zastanawiasz się, co robić po maturze? Poniżej prezentujemy kilka możliwości.

Studia

Studia to naturalny wybór każdego licealisty. Dlaczego? Powód jest prosty – nie mają oni zawodu. Jednym z najefektywniejszych sposobów na zwiększenie swojej atrakcyjności jest właśnie nauka w szkołach wyższych. Bez dyplomu studiów nie możesz podjąć pracy w instytucjach administracji publicznej oraz w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Studia to też inwestycja w przyszłość – ich ukończenie umożliwia Ci awans na stanowiska kierownicze i wyróżnia Cię na tle osób posiadających niższe kwalifikacje. Do tego uczelnia daje Ci szansę na rozwinięcie sieci znajomości, nie tylko tych towarzyskich, ale też zawodowych – w końcu na co dzień będziesz mieć do czynienia z wykładowcami i specjalistami z wybranej przez siebie dziedziny.

Praca

Nie chcesz dalej się uczyć i wolisz iść do pracy? A może zmusza Cię do tego sytuacja materialna? Pamiętaj tylko, że jako absolwent liceum, nie posiadający wyuczonego zawodu, możesz liczyć raczej na zatrudnienie jako pracownik fizyczny. Niestety, taka praca nie jest dobrze płatna. Gdzie możesz pracować bez doświadczenia i kwalifikacji? Na pewno na stanowisku sprzedawcy, kelnera, pomocy kuchennej, rzadziej jako pomoc biurowa. Rozwiązaniem dla Ciebie mogą się okazać agencje pracy, które chętnie otaczają opieką osoby bez wykształcenia, oferując im m.in. pakiet szkoleń. Jeśli jednak myślisz o rozwoju, powinieneś mimo wszystko zastanowić się nad studiami. Szkoły takie jak http://www.zpsb.pl oferują studia realizowane w trybie zaocznym lub e-learningowym – dzięki nim będziesz mógł pogodzić pracę z nauką.

Szkoła policealna

Naprawdę nie chcesz iść na studia? Mimo wszystko nie powinieneś całkowicie rezygnować z edukacji, przede wszystkim dlatego, żeby zdobyć zawód. Rozwiązaniem dla Ciebie mogą okazać się szkoły policealne. Nauka w nich trwa rok lub dwa lata (długość zależy od typu szkoły i wybranego profilu) i realizowana jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym (w weekendy). Jakie kwalifikacje możesz zdobyć decydując się na zapisanie do szkoły policealnej? Wybór jest naprawdę szeroki, bo takie placówki kształcą kucharzy, kosmetyczki, florystów, specjalistów od BHP, opiekunów osób starszych i dzieci, instruktorów fitness, spedytorów, masażystów czy techników weterynarii.