Chemia to nie wszystko: czyli czy umiesz formułować wnioski na maturze?

Co pewien czas w swoim życiu i pracy trafiam na niesamowite osoby, mające coś wartościowego do powiedzenia, zrobienia i przekazania innym. Ci spośród nich, którzy mogą wnieść coś także i do Twojej szkolnej/akademickiej kariery lub po prostu pozytywnie wpłynąć na Twoje postrzeganie nauki, są szczególnie mile widziani. Postanowiłam dzielić się kontaktem do tych osób lub do ich materiałów, oczywiście za ich całkowitą zgodą.

Dziś nietypowo, bo niechemicznie. Polecam osobę w pełni oddaną swojej pracy, wspaniałą polonistkę z powołania :-).  A skąd się wzięła akurat polonistka na stronie o chemii?

Chociażby dlatego, że część maturzystów ma kłopoty z jasnym, klarownym formułowaniem myśli. jeśli sądzisz, że to nie problem, to sprawdź, czy wyniki próbnych arkuszy z biologii zawsze odzwierciedlają Twoje możliwości :-). Czasami po prostu „brakuje słów” aby dokładnie, trafnie  krótko opisać jakieś zagadnienie.  Owszem, może i „język polski” jako przedmiot kojarzy się z długimi wypracowaniami i laniem wody. Jednak język polski to po prostu język, którym Ty jako człowiek posługujesz się na co dzień, którym możesz zarówno opisywać swoje uczucia, emocje, marzenia, kupować bułki w sklepie, zrozumieć treść filmu obejrzanego w kinie, czy odpowiedzieć na pytanie „czym jest fotosynteza”.

Możesz jeszcze nie zdawać sobie sprawy z tego, że na studiach czeka Cię niejedno „wypracowanie” w postaci sprawozdania a potem praca inżynierska, magisterska, doktorska, licencjacka czy jakakolwiek inna.  Pisać będziesz zawsze. Od podań, raportów, listów motywacyjnych i CV po maile i pewnie usprawiedliwienia nieobecności Twoich dzieci za kilka lub kilkanaście lat:-).  W kierunkach ścisłych jak medycyna zdolność wysławiania się czy logicznego myślenia jest również istotna! Będziesz mieć kontakt z setkami ludzi w życiu, w tym z pacjentami w różnych sytuacjach, warto wiedzieć jak mówić aby być zrozumianym i przekazać to, co chcesz przekazać.

Dlatego dziś polecam Ci panią Dorotę – niesamowita osoba, która pokaże Ci polski od bardzo praktycznej strony, jeśli tego potrzebujesz. A jeśli masz kłopoty z formułowaniem odpowiedzi w testach, to zdecydowanie polecam współpracę! Od samego początku, kiedy będziesz pisać do pani Doroty, zaznacz w czym tkwi kłopot.