Angielski dla młodzieży – poradnik jak wybrać odpowiedni kurs?

Obecnie znajomość języków obcych to już nie tylko przydatna umiejętność, ale właściwie konieczność. Posługiwanie się angielskim, niemieckim czy francuskim jest niezwykle ceniona w wielu miejscach pracy, ale nie tylko, bo również na co dzień, w szkole, na lotnisku czy w trakcie podróżowania po Europie i całym świecie. Dlatego tak niezwykle jest, aby dziecko zaczęło naukę języków już od najmłodszych lat. Wiele osób może zastanawiać się jak wybrać najlepszy kurs języka angielskiego czy niemieckiego dla dziecka, tak aby zajęcia były efektywne, ciekawe i zachęcające do nauki.

Jaka szkoła językowa najlepsza?

Wybierając kurs języka angielskiego, warto wybrać go pod kątem zaawansowania przyszłego uczestnika. Jest to o tyle ważne, że zbyt niski poziom może sprawić, że dziecko będzie znudzone, za wysoki, z kolei, może skutecznie zniechęcić córkę czy syna do dalszej nauki. Warto też, aby placówka, która organizuje kursy, dawała możliwość płynnego przechodzenia na kolejne stopnie zaawansowania, aby zminimalizować konieczność zmiany placówki edukacyjnej po roku czy dwóch. Wybierając odpowiedni angielski dla nastolatków, należy też sprawdzić, czy jego program obejmuje zagadnienia z zakresu państwowych egzaminów języków, tj. First Certificate in English czy Cambridge English. W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest również możliwość nauki zdalnej. Wiele osób może obawiać się o zdrowie swoich dzieci, dlatego zajęcia online mogą być skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Ma to również znaczenie w sytuacji ryzyka kolejnych lockdownów – płynne przejście z lekcji stacjonarnych na zdalne, zminimalizuje jakiekolwiek przerwy w nauce. Angielski dla nastolatków powinien być także dostosowany do wieku uczestników – w sposób wyważony zajęcia te powinny łączyć zabawę z nauką. Dobrze jest, kiedy dany kurs językowy ma ograniczenia liczby osób. Przeładowane lekcje mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego – optymalne kursy to lekcji w grupach 5-7 osobowych – taka liczba uczniów pozwoli dziecku odpowiednio zaangażować się w zajęcia i skupić na opracowywanym materiale. Bardzo korzystne dla uczestników są również lekcje z lektorem lub native speakerem – czyli osobą, która mówi tylko w języku rodzimym. Tak prowadzona nauka języka angielskiego ma za zadanie zmotywować dziecko do słuchania i mówienia w obcym języku (inaczej nie zostanie ono zrozumiane przez prowadzącego). Kolejnym czynnikiem, który należy przeanalizować jest harmonogram zajęć – ważne jest, aby kurs angielskiego nie kolidował z lekcjami w szkole.

Kursy i szkoły językowe – jak znaleźć te odpowiednie?

Decyzja na temat jaki kurs angielskiego dla młodzieży wybrać nie jest łatwa. Na szczęście dziś z pomocą służy Internet. Istnieje możliwość sprawdzenia większości szkół i placówek językowych, jak i samych nauczycieli. Sieć obfituje w różne fora, gdzie rodzice dzielą się dobrymi jak i negatywnymi opiniami, swoimi zastrzeżeniami czy uwagami. Drugi sposób, aby sprawdzić, czy dana szkoła językowa będzie odpowiednia, jest poczta pantoflowa. Warto popytać sąsiadów, innych rodziców czy wśród rodziny, czy mogą polecić coś konkretnego.

Podsumowanie

Szkoła czy kurs językowy pozwalają wykształcić w nastolatku poczucie systematyczności i motywują do nauki. Niewielkie grupy, doświadczeni nauczyciele i sprawdzone metody dydaktyczne pozwolą dziecku rozwijać umiejętności mówienia, słuchania i pisania, a dodatkowo to zawsze okazja do poznania nowych koleżanek i kolegów, co również może korzystnie odbić się na zdobywaniu kolejnych poziomów zaawansowania.