Żelazowa Wola – miasto Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola, to niewielkie miasto, które mimo swoich rozmiarów jest rozsławione na cały świat. Położone zaledwie 54km od stolicy Polski jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem zarówno przez polaków, jak i turystów z całego świata.

Miasto to, swoją popularność zawdzięcza oczywiście najsłynniejszemu ze swoich mieszkańców, jakim był Fryderyk Chopin. To właśnie tam urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia jeden z najwybitniejszych kompozytorów i pianistów na świecie. Samo miasto ma równie ciekawą historię, co biografia wielkiego muzyka. Pierwsze wzmianki na temat istnienia tejże miejscowości znajdują się w dokumentach z XVI wieku, co jednocześnie czyni to miejsce jednym z najdłużej utrzymujących się miast w Polsce. Dokument z 1957 roku mówi o ówczesnych płatnikach podatku, co z kolei rozpoczyna również wpisy o bardzo skomplikowanej kwestii własności tych ziem, jako że przychodziły one na przestrzeni wieków z rąk do rąk, doprowadzając niejedno gospodarza do ucieczki związanej z długami, jak również w przypadku spadkobiercy z rodziny Skarbków do samobójstwa, które jednocześnie raz na zawsze zabrały z majątku tego rodu Żelazową Wolę. Późniejsze losy miejscowości i dworku nieomalże doprowadziły do całkowitego zrujnowania tego miejsca, ze względu na ogromne zaniedbania jakich się dopuszczono. Nastąpiła nawet przebudowa budynku, mająca na celu jego uprzystępnienie dla oka przeciętnego widza, co jednak spowodowało wyłącznie jego oszpecenie i było odwracane zaraz po tym jak posiadłość, w której zamieszkiwał Fryderyk wraz z rodziną została przejęta przez Komitet Budowy Domu Chopina, od tamtej pory miejsce to stało się zadbane i schludne, a także doprowadzone do stanu, w którym odwiedzać go mogły osoby postronne. Dzięki biletom i pamiątkom, dworek w Żelazowej Woli zarabia na siebie samodzielnie nie wymagając od Komitetu wkładu pieniężnego.

Dzisiaj, Budynek i posiadłość są w zaskakująco dobrym stanie. Dzięki wielu staraniom, a także we współpracy ze stowarzyszeniami i historykami całość wiernie odwzorowuje swój stan z czasów, w których mieszkał tam Fryderyk Franciszek Chopin.