Reakcje glinu z kwasami tematem TABU w szkole?

w Różne | 4 komentarze

Kilka dni temu napisałam o błędzie w artykule o pasywacji metali. Wywołało to falę maili od Was. Przypomnę, że kontrowersję wzbudził zapis, jak rozcieńczony kwas azotowy (V) reaguje z glinem. Otrzymuję od Was dziesiątki maili. I tego się absolutnie nie spodziewałam, ale część czytelników daje argumenty, że taka reakcja zachodzi – inni mają dowody, że nie zachodzi. Wersje reakcji też są różne!

Na maturze będzie się liczyła TYLKO JEDNA WERSJA. Pytanie tylko: KTÓRA. Dwie osoby, spośród nadesłanych wiadomości, podpierały się zdaniem EGZAMINATORÓW. I ich opinie były… różne!

Zanim zaczniemy świrować proponuję wykonać taki eksperyment – jak na chemików przystało.

Weź wszystkie książki do chemii jakie w domu posiadasz: repetytoria, podręczniki, cokolwiek. Oczywiście chodzi o temat chemii nieorganicznej. Poszukaj w tej książce informacji o reakcjach glinu z kwasami.

Wyślij do mnie mail na adres: joanna.roga[malpa]gmail.com i napisz w nim:

  • autora podręcznika, tytuł, wydawnictwo, rok wydania
  • wersję reakcji, jaką zamieszcza dany autor oraz numer strony, na której znalazłeś informacje
  • jeśli nie ma żadnej wzmianki o reakcji Al z kwasami – też o tym napisz
.
Przykładowo – takie maile już dostałam i sama również przeszukałam swoje podręczniki, które akurat mam pod ręką. Na razie nasze znaleziska to:
  • Reakcje nadesłane przez jednego z czytelników:
Glin w temp pokojowej: Reaguje tylko z rozcieńczonym kwasem azotowym wg moich danych:
2Al+3H2SO4(rozc.) –>Al2(SO4)3+3H2Po ogrzaniu reaguje z rozc. HNO3 wg równania:
8Al+27HNO3(rozc.) –>8Al(NO3)3+3NH3+9H2OOraz ze stężonym H2SO4:
2Al+6H2SO4(Stęż)–>Al2(SO4)3+3SO2+6H2O
.
.
W OPERONIE Zakres rozszerzony do klasy 3 liceum wydanie 2005 ani słowa o glinie w reakcji  kwasem azotowym (V), ale np. Zn i Cu już wymienione (Mail od tego samego czytelnika co przykład powyżej).
Możesz swoje odkrycie umieścić w komentarzu pod artykułem!
Jak na razie niektóre książki MILCZĄ na temat glinu. Inne dają sprzeczne informacje.  A matura tuż tuż. Jeśli więcej wyników eksperymentu potwierdzi obawy, że podręczniki są coraz mniej wiarygodne – wtedy zgłosimy to dalej… I oczywiście zapytamy oficjalnie CKE, jaką wersję mamy uznać za prawdziwą.
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się z innymi na Facebooku i na Google+: